Nie chcą Stilonu w piłkarskiej czwartej lidze [OŚWIADCZENIE]

Czterech członków zarządu Lubuskiego Związku Piłki Nożnej za, pięciu przeciw, a jeden się wstrzymał - tak niestety przepadł wniosek o przyjęciu drużyny Stilonu Gorzów do grona czwartoligowców.
Wiceprezes LZPN Henryk Gruchociak poinformował, że zarząd wyda w sprawie tej decyzji pisemne uzasadnienie. Co dalej z gorzowską piłką? Zacznie rywalizację na poziomie B-klasy? Przy wecie zarządu ratunkiem może być m.in. fuzja z innym klubem. Jeszcze przed głosowaniem mówiło się, że jest możliwe połączenie sił Stilonu i klubu z Nowin Wielkich, którego nie stać na rywalizację w czwartej lidze. Do fuzji musiałoby dość najpóźniej na 14 dni przed rozpoczęciem rozgrywek. Te ruszą w połowie sierpnia.

Oświadczenie Klubu Sportowego Stilon i Stowarzyszenia "Niebiesko - Biali"

Coś co wydawało się niemożliwe stało się faktem. Nagle dla kilku członków LZPN Klub Sportowy Stilon Gorzów nie jest kontynuatorem Stilonu Gorzów (wiemy, że to wyrażenie dziwnie brzmi), nagle chyba dla zwrócenia na siebie uwagi piłkarskiego kraju jako pierwsi z grona zasłużonych dla polskiej piłki zespołów nie zostajemy za to premiowani (patrz Radomiak Radom, Hutnik Kraków, Lechia Gdańsk czy Pogoń Szczecin), mimo iż statut PZPN na to zezwala, nagle zapominamy, iż w obliczu EURO 2012 pozostajemy zaściankiem na mapie piłkarskiej w Polsce. Gremium, któremu wydawać by się mogło powinno zależeć na rozwoju piłkarstwa lubuskiego nie pierwszy raz pokazało, iż cel ten jest zdecydowanie nie na pierwszym miejscu przy podejmowaniu kluczowych decyzji, a potwierdzać to może fakt, iż głosowanie zakończyło się zastanawiająco rozbieżnym wynikiem 5 do 4 na niekorzyść gorzowskiej piłki.

Czy aby na pewno przy podjęciu decyzji odgrywały rolę tylko sprawy merytoryczne?

Czy opinia prawna, na którą oczekiwali członkowie dzisiejszych obrad nie wystarczyła do jednoznacznego podjęcia decyzji?

Co było merytoryczną podstawą do podjęcia takiej, a nie innej decyzji przez poszczególnych członków obrad i jakim cudem podstawa ta różniła się aż tak skrajnie?

Nie znamy szczegółów decyzji, ale mamy nadzieję, iż obiecane przez Wiceprezesa Gruchociaka uzasadnienie decyzji będzie merytorycznym dokumentem odpowiadającym choć w niewielkiej części na nurtujące środowisko gorzowskie pytania.

Nie widzimy możliwości pogodzenia się z tym faktem, ale przepisy PZPN nie przewidują odwołania od decyzji okręgowych związków, które są autonomiczne i mają prawo podejmować kroki dla nich najlepsze (tu chciałoby się użyć sformułowania - najlepsze dla polskiego piłkarstwa).

Dla Stowarzyszenia "Niebiesko-Biali" i Klubu Sportowego Stilon decyzja o nie dopuszczeniu do rozgrywek IV ligi jest niezrozumiała, a wręcz szkodliwa dla rozwoju piłki nożnej w okręgu lubuskim. Klub o bogatych tradycjach piłkarskich, odradzający się na zgliszczach, mający perspektywę rozwoju został potraktowany przez Zarząd LZPN w sposób niesprawiedliwy. Decyzja z pewnością zaważy na losach nowo powstałego klubu, ale nie spowoduje jego rozwiązania. Jesteśmy przekonani, że dziś podjęta decyzja, będzie rzutować na cały Zarząd LZPN i spowoduje regres w i tak już zapomnianym piłkarsko regionie.

Przyjmujemy decyzję do wiadomości, ale się z nią nie godzimy i możemy obiecać iż już od jutrzejszego dnia przystąpimy do realizacji kolejnego scenariusza zmierzającego do reaktywowania w realny sposób piłki nożnej w Gorzowie, licząc równocześnie iż decydenci ze struktur LZPN skierują swoje wysiłki w kierunku podnoszenia poziomu lubuskiej piłki nożnej, bo dzisiejszą decyzją, jak i wypowiedziami na łamach prasy sprzed obrad po raz kolejny udowodnili krótkowzroczność.

Równocześnie z tego miejsca chcemy podziękować za wsparcie wszystkim, którzy byli cały czas z nami i nieustannie nas wspierają. To dzięki WAM i dla WAS odrodzi się piłka nożna w Gorzowie, a my dołożymy wszelkich starań, aby była wolna od złych i pozbawionych perspektyw decyzji.

Zarząd Stowarzyszenia "Niebiesko - Biali", Zarząd Klub Sportowy Stilon