Galaktyczny, ale jeszcze nie Stilon

Jest zielone światło dla powrotu do historycznej nazwy Stilon! Jeśli wszystko pójdzie sprawnie, nasi piłkarze mogą ruszyć pod tym szyldem już do nowego sezonu w pierwszej lidze. Jeszcze pod nazwą GKP zagrają dziś o 11.30 z Zawiszą Bydgoszcz. Uwaga! Mecz przeniesiono do Baczyny!
W Gorzowie o przywróceniu historycznej nazwy po cichu myśleli już od dwóch lat. Prezes Sylwester Komisarek, który przez lata finansował klub praktycznie w pojedynkę, długo rozważał jednak, czy powrót do nazwy Stilon to dobry pomysł. Chciał pozyskać sponsora tytularnego, wykładającego na gorzowski klub co najmniej 200 tys. zł. Darczyńcy znaleźć się nie udało, a temat Stilonu wciąż wracał jak bumerang. Bo przecież starsi kibice w całej Polsce Gorzów kojarzą przede wszystkim ze Stilonem. Zmiany nazwy mocno pragnęli też najzagorzalsi kibice gorzowskiego pierwszoligowca.

Na początku tygodnia zapowiadaliśmy w "Gazecie" poważną zmianę w GKP. Wtedy wydawało się, że gorzowski klub już od piątku będzie nazywał się GKP Stilon. Dziś jeszcze nie możemy ogłosić powrotu do starej nazwy. Ale po walnym zgromadzeniu członków gorzowskiego klubu jesteśmy o krok bliżej. Walne przyjęło kilka zmian w statucie: od wczoraj to zarząd klubu (a nie walne) może decydować o dołożeniu kolejnych członów do nazwy drużyny.

Wczoraj "egzekucja" została tylko przesunięta. - W spółce Stilon ciągle zmieniają się właściciele. Już mieliśmy trzy spotkania, z różnymi ludźmi - Włochami czy Amerykanami. Ale teraz jesteśmy najbliżej porozumienia - przyznał Liwiusz Sieradzki z zarządu GKP. Razem z wiceprezesem ds. sportowych Tadeuszem Babijem byli przed kilkoma dniami na spotkaniu z szefem spółki Martis z Aleksandrowa Łódzkiego, właścicielem ZWCH Stilon. - Jesteśmy po wstępnej rozmowie. Spółka nie jest zainteresowana sponsoringiem klubu, ale dostaliśmy zapewnienie, że nie będziemy mieli problemów z używaniem nazwy i logo firmy w materiałach klubowych. Jedyne, co nam zostało, to podpisać porozumienie. Do sfinalizowania tej sprawy upoważniło nas walne zgromadzenie. Uznaliśmy, że najwyższa władza naszego klubu powinna o tym zdecydować - tłumaczył Sieradzki, który za czasów Stilonu był kierownikiem gorzowskiej drużyny. Członkowie klubu byli "za". Sprawa nazwy drużyny może się wyjaśnić jeszcze przed startem ligi (gorzowianie zaczynają 1 sierpnia w Kluczborku).

Wczoraj na walnym zapadła też decyzja, że gorzowskich drużyn od nowego sezonu będziemy mieli dwie (w statucie pojawił się taki zapis). Pierwszoligowy GKP Gorzów połączy się z grającą w lidze okręgowej Galakticą Dzierżów (właśnie w tej miejscowości urodził się... prezes Komisarek). To oznacza, że zawodnicy, którzy nie zmieszczą się w składzie pierwszoligowca na mecz, w ten sam weekend wystąpią w barwach "galaktycznego" klubu. Drużyna ma występować w "okręgówce" pod nazwą GKP II Galaktica (taka jest wstępna propozycja). - Nasze rezerwy będą grały w Dzierżowie [z centrum Gorzowa jedzie się tam 15 minut - przyp. red.]. Mecze w charakterze gospodarza zaplanujemy na niedzielę. Wtedy będziemy wiedzieć, kogo mamy do dyspozycji, kto nie grał w sobotę w pierwszej lidze. Rezerwy to luksus, którego dawno w Gorzowie nie mieliśmy. Ostatnio drugą drużynę Stilonu wystawialiśmy na początku lat 90. Wtedy graliśmy z Groclinem Grodzisk i Amiką Wronki, które dopiero budowały swoją potęgę - uśmiechał się Sieradzki. Rezerwy mają walczyć o awans do czwartej ligi.

Na walnym zebraniu klubu prezes Sylwester Komisarek został wybrany na trzecią kadencję (jest szefem GKP od 2003 r.). Do zarządu klubu weszli także Tadeusz Babij, Aleksander Ryński, Frank Schneider i Adam Pazurkiewicz.Kadra na ligę już znana

Wczoraj trener GKP Adam Topolski ogłosił kadrę pierwszoligowca. Oficjalnie kolejnymi nowymi piłkarzami GKP są obrońcy Paweł Wojciechowski (ostatnio Lechia Zielona Góra) i David Topolski, a także napastnicy - Kameruńczyk Moses Molongo i Brazylijczyk Frederico Moojen. Kontrakty z klubem podpiszą w poniedziałek. Gorzowscy działacze nie wykluczają, że drużynę może w ostatniej chwili opuścić Senegalczyk Mouhamadou Traore. Wtedy GKP poszuka jeszcze jednego napastnika. Ma na to czas do końca sierpnia. Na wypożyczenie odejdą Oskar Raćko, Mateusz Szczurek i Krzysztof Stojanowski. Kadra GKP Gorzów na sezon 2009/2010

Bramkarze: Dawid Dłoniak, Sławomir Janicki, Marek Zator.

Obrońcy: Maciej Truszczyński, Brain Obem, Paweł Wojciechowski, David Topolski, Grzegorz Jakosz, Jakub Szałek, Krzysztof Ziemniak.

Pomocnicy: Adrian Łuszkiewicz, Krzysztof Kaczmarczyk, Paweł Kaczorowski, Artur Andruszczak, Łukasz Maliszewski, Damian Szałas, Robert Sing, Grzegorz Wan, Patryk Skórecki.

Napastnicy: Mouhamadou Traore , Mateusz Piątkowski, Moses Molongo, Frederico Moojen, Michał Ilków-Gołąb.