Z motyką na słońce, czyli jesień młodych stilonowców w CLJ

Dwa zwycięstwa w 17 meczach, jeden z trzech najgorszych ataków, zdecydowanie najgorsza w grupie zachodniej Centralnej Ligi Juniorów defensywa. Zaskoczeni drogą przez mękę Stilonu U-19 w ogólnopolskich rozgrywkach? Nikt nie cieszy się z ostatniego miejsca w tabeli, ale trener Dariusz Borowy ostrzegał: - Te rozgrywki stawiają zupełnie inne wymagania niż rywalizacja w województwie, a nasze przygotowania niestety nie wyglądały tak, jak sobie wyobrażałem. Trochę się bujaliśmy, a to wyzwanie najtrudniejsze z możliwych.

Gorzów.sport.pl i dziennikarze Gazety bliżej Ciebie - znajdź nas na Facebooku!Gorzowianie zakończyli jesienne zmagania dwoma spotkaniami już z rundy rewanżowej. Stilonowcy ulegli Śląskowi we Wrocławiu 1:3 i u siebie Lechowi Poznań 1:8. Poznaniacy pojechali jeszcze na zaległy mecz do Gdyni - dziś zremisowali z Arką 0:0. Dzięki temu wszystkie drużyny mają rozegrane po 17 meczów. Lech jest wiceliderem, ma tyle samo punktów co prowadząca Lechia Gdańsk. Niestety stilonowcy zamykają tabelę, z zaledwie sześciopunktowym dorobkiem. - Po to powołaliśmy do życia Centralną Ligę Juniorów, aby konsekwentnie podnosić poziom rozgrywek młodzieżowych w Polsce - mówił Marek Sawicki, sekretarz generalny PZPN. - Tylko mierząc się z najlepszymi co tydzień, można się systematycznie rozwijać i wymiernie podnosić swoje umiejętności. Dzięki zmianie przepisów przez Komitet Wykonawczy UEFA tegoroczna CLJ jest nie tylko konkurencją pomiędzy polskimi klubami o miano najlepszej drużyny w kraju, ale daje również przepustkę do rozgrywek UEFA Youth League. Dzięki temu zwycięzca CLJ dostanie możliwość zmierzenia się z innymi europejskimi drużynami. Będzie to z pewnością duże przeżycie i bezcenne doświadczenie dla młodych piłkarzy.

Jak widać, prestiż CLJ jeszcze wzrósł i tylko trochę szkoda, że naszą młodzież tak wiele dzieli od drużyn, które są w czołówce i marzą o grze w Lidze Mistrzów. Dla nas nawet marzenia o utrzymaniu w CLJ okazały się właściwie nierealne. Naprawdę trudno przypuszczać, że wiosną stilonowcy odrobią 15-punktową stratę do bezpiecznego miejsca w tabeli. Raczej musimy pogodzić się z myślą, że nawet przy radykalnej poprawy jakości i pozbyciu się łatki chłopców do bicia przynajmniej na rok wypadniemy z tych rozgrywek. - Pomimo tego, że sytuacja naszej drużyny juniorów w tabeli CLJ jest daleka od zadowalającej, to nie jest dla nas zaskoczeniem i liczyliśmy się z trudami tej ligi - mówił przedstawiciel klubu Leszek Sokołowski na oficjalnej stronie Stilonu Gorzów, który mimo tak kiepskiej jesieni cały czas jest optymistą. - Patrząc na zmagania lubuskich zespołów w makroregionalnych rozgrywkach poprzedniego sezonu, to łatwo dostrzec analogię. Wtedy nasi sąsiedzi z Żar, Słubic czy nawet Zielonej Góry byli statystami, a obecnie poziom jest jeszcze wyższy, bo ekstraklasa juniorów. Najważniejsze jednak jest, aby utrzymać to, co jest już osiągnięte, bo to będzie procentować dla kolejnych roczników w naszym klubie i naszym regionie. W tej sytuacji wszystkie ręce na pokład i apeluję do klubów z okręgu gorzowskiego, licząc od północy od Barlinka i Dębna, aż po Międzyrzecz i Słubice, że taki CLJ w Gorzowie będzie służył nam wszystkim w przyszłości. Chciałbym również poprosić prezesa z naszego regionu, aby na najbliższym walnym zjeździe członków GOZPN zaapelował o pomoc dla Stilonu w obronie CLJ.

Wiosną w centralnych rozgrywkach zagra też Stilon U-17. Drużyna prowadzona przez trenera Waldemara Witkowskiego właśnie awansowała do kolejnego etapu klubowych mistrzostw Polski juniorów młodszych. 32 najlepsze zespoły z całego kraju zostały podzielone na cztery grupy i w przyszłym roku zagrają systemem ligowym mecz i rewanż. Zwycięzcy grup awansują do wielkiego finału MP.

- Ten awans to owoc niezwykle ciężkiej pracy całego zespołu. Bardzo serdecznie im gratuluję, bo przez cały okres, gdy ich prowadzę, widzę postęp i dostrzegam w nich materiał do dalszej pracy już na poziomie centralnym, a nawet później w pierwszej drużynie. W lidze przegraliśmy jedynie raz we Wschowie dość pechowo i dwukrotnie z UKP, który szkolenie miał od zawsze bardzo mocno wsparte samorządem i szkołą. Wiosną spróbujemy powalczyć, bo pomimo wszystko niesie nas entuzjazm i młodość, a to zawsze ma nieobliczalne skutki. Zachęcam tych, którzy trenują w okolicznych klubach, aby przyszli do Stilonu. Lepszego miejsca do podnoszenia swoich umiejętności jak rywalizacja z najlepszymi nie ma - powiedział trener Witkowski. - To ogromny sukces tych młodych chłopców, którzy przeszli długą drogę, aby znaleźć się w elicie w tak młodym wieku - dodał Leszek Sokołowski. - Swoistym paradoksem w naszym klubie jest to, że pomimo niewielkiego w stosunku do potrzeb nakładu finansowego samorządu osiągnięty zostaje kolejny ogromny sukces drużyny juniorskiej niebiesko-białych. Już wkrótce ci młodzi chłopcy będą osiągać wiek młodzieżowca, czyli U-19 i jestem przekonany, że mecze na tym poziomie będą procentować w ich dalszej karierze zawodniczej już jako dorosłych piłkarzy.

Więcej informacji sportowych szukajcie na Gorzów.sport.pl

1. Lechia Gdańsk173929:7
2. Lech Poznań173961:23
3. Górnik Zabrze173854:22
4. Zagłębie Lubin173450:16
5. Pogoń Szczecin173240:29
6. Ruch Chorzów172731:17
7. Odra Opole172636:27
8. Śląsk Wrocław172533:30
9. Arka Gdynia172425:22
10. Bałtyk Koszalin172227:27
11. Warta Poznań172223:27
12. UKP Zielona Góra172118:22
13. Zawisza Bydgoszcz171621:39
14. Olimpia Grudziądz17914:54
15. MKS Kluczbork17815:61
16. Stilon Gorzów17615:69
Dwie najlepsze drużyny awansują do półfinału CLJ. Zespoły z miejsc 13-16 otrzymają status drużyny spadkowej i nie będą mogły uczestniczyć w rozgrywkach CLJ w kolejnym sezonie.