Nareszcie. Dziś o 17 Stilon zaczyna walkę o drugą ligę

- Jako trener zawsze chciałbym w drużynie jeszcze więcej jakości, ale i tak ze składu oraz mocnych, ale mądrych przygotowań jestem zadowolony. Ten zespół stać na drugą ligę - mówił Artur Andruszczak, który objął naszą ekipę od Tomasza Jeża. W sobotę o godz. 17 Stilon Gorzów otwiera sezon meczem u siebie z Bystrzycą Kąty Wrocławskie.
Gorzów.sport.pl i dziennikarze Gazety bliżej Ciebie - znajdź nas na Facebooku!

W poprzednim sezonie stilonowcy próbowali wygrać trzecią ligę z marszu, jako beniaminek. Niewiele zabrakło - ostatecznie nasi piłkarze zajęli trzecie miejsce, trwoniąc dobrą pracę wykonaną w całych rozgrywkach w przedostatniej kolejce. Głowy za to nie poleciały, bo awans o klasę wyżej nie był celem niebiesko-białych. Sam zrezygnował Tomasz Jeż, którego zastąpił Artur Andruszczak. Od dziś Stilon jest już zdecydowanie stawiany w roli faworyta grupy dolnośląsko-lubuskiej.

Latem gorzowianie zatrzymali wszystkich ważnych zawodników, a także poczynili trzy istotne wzmocnienia. Na środku obrony zagra niespełna 30-letni Dawid Kucharski. Piłkarz pochodzący z Kostrzyna, od lat związany też z naszym miastem, ostatnio występował w pierwszej lidze, w Stomilu Olsztyn. - Chciałem wrócić w rodzinne strony, a w Stilonie tworzy się drużyna, która wkrótce może zagrać w drugiej, a potem w pierwszej lidze - powiedział Kucharski. - Kto oglądał sparingi z pierwszoligowcami [dwie porażki i jedno zwycięstwo] zobaczył, ile Dawid w nasze szeregi obronne wnosi spokoju i doświadczenia - dodał Andruszczak. - Z Pogoni Szczecin wypożyczyliśmy naszego wychowanka Alana Błajewskiego, a z Zielonej Góry, również na wypożyczenie, doszedł Dawin Kwaśny. Obaj są młodzieżowcami, których bardzo potrzebujemy w drużynie. Cały czas będziemy też przyglądać się chłopakom, których Darek Borowy poprowadzi w prestiżowej Centralnej Lidze Juniorów, gdzie rywalizacja została zawężona do dwóch grup i zostały w niej same znane firmy. Nie będę się bał, aby chłopaków w najwyższej formie także promować w pierwszym zespole. W okresie przygotowawczym wykonaliśmy kawał dobrej roboty, w sierpniu też jeszcze nie odpuszczamy, aby pary i energii starczyło nam na całą rundę. Oczywiście chcemy wygrywać od początku, ale zakładam, że drużyna będzie potrzebowała trochę czasu, aby porządnie się rozpędzić.

Kto powinien najmocniej ścigać się ze Stilonem o awans? - Bardzo dobrze wyglądają kadrowo Mostki, nieco osłabiły się Ślęza Wrocław i Oława, choć też pewnie te ekipy stać na lokaty w czołówce - stwierdził gorzowski szkoleniowiec. - O pierwszym miejscu nie będą jednak głównie decydować wyniki z tymi najlepszymi, a potknięcia z resztą. Kto ich zaliczy najmniej, zdystansuje wszystkich. Jak zwykle pewnie objawi się również jakaś rewelacja rozgrywek. My nie mamy kalkulować, a zbierać zwycięstwa. Z taką siłą piłkarską i mentalną chcemy narzucić nasze warunki gry każdemu kolejnemu rywalowi. Zarząd postawił nam jasny cel: awans do drugiej ligi.

Pierwsze spotkanie nie będzie imprezą masową, a więc sobotni mecz z Bystrzycą może obejrzeć maksymalnie 999 widzów. Bilety kosztują 10 zł. - Będziemy na tym pojedynku testować elektroniczny system wpuszczania kibiców na trybuny, aby w kolejnych terminach otworzyć już dla fanów cały stadion, bo liczymy, że w tym świetnie zapowiadającym się sezonie miejsc może brakować - powiedział Jacek Ziemecki, wiceprezes Stilonu. - Budżet przeznaczony na seniorów będzie podobny jak w ubiegłym sezonie. Znalazł się sponsor, który będzie utrzymywał Dawida Kucharskiego. Wynagrodzenie Alana Błajewskiego w części pokrywa Pogoń Szczecin. Z kolei budżet grup młodzieżowych zwiększy się o około 100 tysięcy złotych w związku z Centralną Ligą Juniorów.

Więcej informacji sportowych szukajcie na Gorzów.sport.plPROGRAM 1. KOLEJKI: Stilon Gorzów - Bystrzyca Kąty Wrocławskie (stadion przy ul. Olimpijskiej, sobota, godz. 17), Piast Żmigród - Piast Karnin, Karkonosze Jelenia Góra - Ślęza Wrocław, Foto Higiena Gać - MKS Oława, Lechia Dzierżoniów - Bielawianka Bielawa, Śląsk II Wrocław - UKP Zielona Góra, KP Brzeg Dolny - Zagłębie II Lubin, Polonia Trzebnica - Polonia Sparta Świdnica, Dąb Przybyszów - Formacja Port 2000 Mostki.