Sport.pl

Piłkarki z eSką znów grają w elicie. "Start z duszą na ramieniu"

iki
02.08.2014 , aktualizacja: 03.08.2014 09:28
A A A
Piłkarki TKKF Stilon Gorzów w przedsezonowym teście z Olimpią Szczecin

Piłkarki TKKF Stilon Gorzów w przedsezonowym teście z Olimpią Szczecin (Fot. Radosław Łogusz)

Gorzowianki skorzystały na powiększeniu kobiecej futbolowej ekstraligi i ponownie zagrają z najlepszymi w Polsce. Trzymamy kciuki, aby najbliższe miesiące były dla drużyny TKKF Stilon fajną przygodą, a nie udręką. Pierwsza próba sił już w niedzielę o godz. 13. Przy Olimpijskiej podejmujemy czwarty w poprzednim sezonie Mitech Żywiec.
Gorzów.sport.pl i dziennikarze "Wyborczej" bliżej Ciebie - znajdź nas na Facebooku!

- Przed nami już 36. sezon kobiecych rozgrywek w Polsce, ale pierwszy w takiej formule. Tym razem o mistrzostwo kraju powalczy bowiem aż 12 drużyn. Piłka nożna to najdynamiczniej rozwijająca się dyscyplina sportu wśród pań, nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Ligi kobiece stają się coraz bardziej profesjonalne, a duży wpływ na to mają renomowane kluby męskie, które coraz chętniej inwestują w futbol damski - tak rywalizację pań reklamuje Andrzej Padewski, przewodniczący Komisji ds. Piłkarstwa Kobiecego PZPN. - Cieszę się, że do elity wracają tak zasłużone dla piłki kobiecej kluby jak 12-krotny mistrz Polski Czarni Sosnowiec oraz trzykrotny czempion kraju TKKF Stilon Gorzów. To ważne, że w tych ośrodkach są ludzie, którym mimo upływu lat wciąż zależy na rozwoju naszej piłki.

Kobieca elita chwali się tym, że w rozgrywkach wystąpi aż 14 mistrzyń Europy do lat 17. Wśród nich Paulina Dudek. Niestety, ta utalentowana zawodniczka nie zagra już dla Stilonu. Od pierwszej kolejki zaczęła strzelać gole dla mistrzyń Polski Medyka Konin, które pokonały beniaminka Olimpię w Szczecinie 5:0...

Konin, Łęczna, Lubin - tam celują w medale i laury. W Sosnowcu - najbardziej utytułowanym klubie w Polsce - i Gorzowie (wracamy do najlepszych po trzech sezonach spędzonych w pierwszej lidze) myślą jedynie o tym, jak zdystansować dwa inne zespoły i zostać w ekstraklasie na dłużej...

Zgodnie z zapowiedziami w TKKF Stilon, który na razie jedynie marzy, aby mieć więcej wspólnego z renomowanym klubem męskim, nie było szans na poważne transfery. Skład drużyny przede wszystkim uzupełniły utalentowane dziewczyny z rocznika 1998, a także Weronika Szuba ze Stargardu Szczecińskiego. O utrzymanie zagramy z tymi, które wywalczyły sobie miejsce w elicie. Teraz muszą udowodnić, że mają umiejętności na najwyższy poziom rozgrywkowy, przeżyją ciekawą przygodę, może nawet trwającą dłużej niż jeden sezon. Łatwo nie będzie - pokazały to gry towarzyskie, wysoko przegrane. - Faktycznie, te mecze nie dały powodów do optymizmu, ale sparingi to nie liga, będziemy walczyć ze wszystkich sił w każdym meczu, o każdą piłkę i każdy punkt - powiedziała Marzena Salamon, która w Stilonie dalej będzie łączyć funkcje trenerki i zawodniczki. - Przygotowania przepracowałyśmy bardzo solidnie i czekamy na inaugurację na naszym stadionie. Zdajemy sobie sprawę, jak poważne czeka nas w najbliższych miesiącach wyzwanie. Każda z nas wierzy, że nie jesteśmy bez szans, a morale w zespole będzie tu miało duże znaczenie. Tego, że nikomu nie odpuścimy, jestem pewna. W końcu same wygrałyśmy sobie występy na najwyższym poziomie. Teraz trzeba z całych sił próbować wygrać pozostanie w ekstraklasie.

WYNIKI Z 1. KOLEJKI:

AZS PSW Biała Podlaska - GOSiRki Piaseczno 3:0, AZS AWF Katowice - AZS Wrocław 3:0, Górnik Łęczna - Zagłębie Lubin 1:1, Olimpia Szczecin - Medyk Konin 0:5, Czarni Sosnowiec - KKP Bydgoszcz 1:0.

Niedziela, godz. 13, stadion przy ul. Olimpijskiej: TKKF Stilon Gorzów - Mitech Żywiec.

TKKF STILON GORZÓW 2014/15:

Bramka: Katarzyna Poźniak, Joanna Rozmiarek.

Obrona: Barbara Zdunek, Kamila Szafrańska, Klaudia Sobczak, Joanna Dudek, Beata Walczyk, Paulina Brzozowska, Karolina Karaczyn, Daniela Bandosz, Aleksandra Gawryluk.

Pomoc: Adrianna Szlendak, Marzena Salamon Magdalena Kałuzińska, Paulina Sanocka, Katarzyna Nowicka, Weronika Szuba, Patrycja Pawłowska, Oliwia Pietroczuk, Jagoda Bułakowska.

Atak: Weronika Zasowska, Aleksandra Łach, Klaudia Wawer.

Zobacz także
  • 27
Najczęściej czytane