Kobiety z eSką na koszulkach na drodze do piłkarskiej elity [ZDJĘCIA]

Czy na 30-lecie istnienia klubu seniorskiej, bardzo młodej drużynie futbolistek uda się nawiązać do lat świetności? - Marzy nam się większa liczba kibiców na trybunach, ścisła współpraca i promocja naszych gier przez męski Stilon, który jest tak znakomitą piłkarską marką, a przecież walczymy w jednych barwach. Te marzenia mogą się spełnić w ekstraklasie, dlatego wiosną z całych sił o ten awans dla Gorzowa powalczymy - powiedziała Marzena Salamon, grająca trenerka TKKF Stilon.
Grają tak samo jak mężczyźni, czyli dwa razy po 45 minut. Malkontenci narzekają, że akcje przebiegają jakby w zwolnionym tempie, boisko dla kobiet powinno być krótsze, a bramki mniejsze. Futbol w wykonaniu pań jednak błyskawicznie się rozwija. W Europie i na świecie kobiety potrafią stworzyć fantastyczne widowiska, a w naszym kraju chyba nigdy piłkarki nie były tak mocno eksponowane w mediach. Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek gości w telewizji śniadaniowej i jednym tchem wymienia najważniejsze chwile sezonu 2013. Wśród nich wspomina o Paulinie Dudek, kapitan reprezentacji Polski U-17, piłkarce nożnej TKKF Stilon Gorzów, mistrzyni Europy. - Takie sukcesy są potrzebne naszej dyscyplinie jak woda rybie - mówiła Marzena Salamon, która prowadzi gorzowski zespół, sama w nim gra i jest jego kapitanem. - To złoto, z którego każda z nas jest tak samo dumna jak Paulina, nie było jednak przypadkowe. W Polsce kobiecy futbol też robi kolosalne postępy, jest coraz lepsze szkolenie, mamy Ośrodki Szkolenia Sportowego Młodzieży, także jeden z nich w Gorzowie. Powiększana jest także ekstraklasa, która ma być coraz lepszym produktem. A dziewczyny z drużyny U-17, cała ta fala piłkarska, silniejsza, sprawniejsza, szybsza, grająca coraz bardziej widowiskowo, musi mieć wpływ na poziom poszczególnych meczów i całych rozgrywek.

Jednym z pomysłów jest tworzenie drużyn kobiecych przy wielkich klubach, np. Lejdis Legia, Wisła czy Lech. Czy to dobra droga? - Na pewno byłaby to rewolucja - przyznała Salamon. - Jeśli jednak miałaby prowadzić do dynamicznego rozwoju, to jestem jak najbardziej za. Trzeba tylko znaleźć pomysł na dzisiejsze mniejsze ośrodki, które bardzo dobrze szkolą młode zawodniczki. Lejdis Stilon to byłoby coś, przecież ten męski gorzowski klub to znana, prestiżowa marka. Nawet czasami zastanawiam się, czemu nie ma z naszą drużyną chłopaków większej współpracy. Marzy mi się, aby czasami zapromowali nas na swoich meczach, pokazali, że piłka nożna jest też kobietą. Może uda się to w ekstraklasie, gdy przyjadą największe firmy? To byłaby bardzo fajna sprawa, bo więcej kibiców na naszych trybunach traktowałybyśmy jako świetną nagrodę i coś wyjątkowego.

Nad eSką na koszulkach dziewczyn widać trzy gwiazdki. Oznaczają mistrzostwa Polski, które TKKF Stilon zdobywał w 1992, 1995 i 1996 roku... Tamte czasy doskonale pamiętają prezes gorzowskiego klubu Janusz Kałuziński i wiceprezes, a także kierownik drużyny - Leszek Pieczyński... Obecnie nasze panie są na drugim miejscu w pierwszej lidze, a właśnie po dwie drużyny z każdej grupy awansują do elity! - Zakładamy sobie, że wywalczymy awans, choć zdajemy sobie sprawę ze skali trudności tego zadania - stwierdziła trenerka gorzowskiej drużyny. - Mamy pięć punktów przewagi nad gdyniankami i w dziewięciu rewanżowych spotkaniach musimy się wybronić. Powinna być większa konkurencja w zespole, bo wracają do nas kontuzjowane zawodniczki, na przykład Paulina Dudek, bez której poradziłyśmy sobie przez prawie całą jesień.

Salamon zaczynała swoją karierę bardzo późno, dopiero gdy przyjechała na studia do Gorzowa spod Łowicza. Najpierw z koleżankami z akademika kopała w piłkę na parkingu przy supermarkecie, a później sama zgłosiła się na trening Stilonu. Musiała jednak obudzić drzemiący w niej spory talent, bo na boisku prezentuje się tak, jakby spała z futbolówką od dziecka. - Faktycznie uparłam się, aby grać, bo początki były trudne, a wcześniej parę lat przegapiłam - śmiała się Marzena. - Przede wszystkim pierwszy zespół korzysta jednak z piramidy szkoleniowej, która jest w Gorzowie na bardzo wysokim poziomie, co widać po wynikach na ogólnopolskich turniejach, gdzie MUKS Stilon co sezon bryluje. Nie ma pieniędzy na jakieś wzmocnienia, dochodzą do nas też dziewczyny, które przyjdą do liceum czy na studia. Świetnie pracuje się z drużyną, w której jest aż tyle wychowanek. Z taką grupą naprawdę można startować po duży wynik.

TKKF Stilon na 2014 rok otrzyma z miasta dodatkowe 90 tys. zł, właśnie na udział w rozgrywkach ligowych. Niedawno w ten sposób byli wspierani np. piłkarze ręczni, którzy też mieli w swoim zespole prawie samych młodych wychowanków. Nie, to nie oznacza, że nagle gorzowska kobieca piłka nożna zacznie pływać w luksusach, ale na pewno łatwiej będzie myśleć o wiośnie i ewentualnych występach w ekstraklasie. - Przeżyłam już seniorski sezon ze Stilonem, gdzie przegrywałyśmy mecze kilkunastoma bramkami i spadłyśmy z ekstraklasy - opowiadała Salamon. - Teraz też poprzeczka będzie zawieszona wysoko i spotkamy na swojej drodze polskie potęgi, ale również takie rywalki, z którymi na pewno da się powalczyć. Dlatego choć średnia wiekowa naszej drużyny to niecałe 20 lat, nie boimy się tego wyzwania i na dziś tyle o elicie, bo najpierw trzeba się skupić na rundzie rewanżowej i ją wywalczyć.

W drugim tygodniu ferii gorzowianki wybierają się na obóz, potem koniecznie chciałyby rozegrać jakieś sparingi, których ostatnio bardzo im przed spotkaniami o punkty brakowało. Start rundy rewanżowej jest zaplanowany na 12-13 kwietnia. - Zapraszamy serdecznie kibiców gorzowskiego sportu na nasze mecze, choćby zobaczyć w akcji medalistkę mistrzostw Europy, ale i pozostałe dziewczyny, które zawsze zostawiają na boisku całe serce. W końcu jesteśmy ze Stilonu, a to zobowiązuje - zakończyła trenerka naszej drużyny futbolistek.

SKŁAD TKKF STILON NA RUNDĘ WIOSENNĄ:

bramkarki: Katarzyna Poźniak, Joanna Rozmiarek.

obrona: Joanna Dudek, Aleksandra Gawryluk, Anna Rudkiewicz, Paulina Sanocka, Klaudia Sobczak, Kamila Szafrańska, Beata Walczyk, Barbara Zdunek;

pomoc: Agnieszka Augustyniak, Paulina Brzozowska, Paulina Dudek, Magdalena Kałuzińska, Marta Kamińska, Aleksandra Kożuchowska, Patrycja Pawłowska, Marzena Salamon;

atak: Katarzyna Nowicka, Adrianna Szlendak, Klaudia Wawer, Weronika Zasowska.1. Olimpia Szczecin92316:3
2. TKKF Stilon Gorzów91925:11
3. TKKF Checz Gdynia91417:20
4. Sztorm Gdańsk91312:12
5. Praga Warszawa91318:18
6. Medyk II Konin91114:12
7. Pelikan Łowicz9917:23
8. MUKS Tomaszów Mazowiecki989:13
9. UKS SMS Łódź976:14
10. Polonia Poznań9511:19
Dwa najlepsze zespoły awansują do ekstraklasy.