Derby wróciły do telewizji. "Przyjście nowego trenera to najlepszy czas na mobilizację mistrzów"

Po samych przegranych na otwarcie sezonu, w którym Stal stanęła w obronie złota, stery w gorzowskiej drużynie przejął Stanisław Chomski i choć nie musiał, chce z żółto-niebieskimi walczyć już w niedzielę w Zielonej Górze, byle w pełnym składzie. Decyzja o odwieszeniu przez zarząd klubu Krzysztofa Kasprzaka i Mateja Zagara wydaje się być już tylko formalnością. - Sytuacja jest poważna i Stali nie stać, aby już odpuszczać jakikolwiek mecz - powiedział Chomski.
Gorzów.sport.pl i dziennikarze Gazety bliżej Ciebie - znajdź nas na Facebooku!

Telewizja znów uwierzyła, że niedzielne derby to może być przedni mecz, dlatego już przywróciła transmisję z Zielonej Góry - początek spotkania o godz. 19.30. - W tym tygodniu sytuacja w Gorzowie zmieniała się bardzo dynamicznie - stwierdził Marcin Majewski, szef żużla w nc+. - Przyjście nowego trenera Stanisława Chomskiego to najlepszy czas na mobilizację mistrzów. Dlatego chcemy być na derbach.

Nazwisko nowego szkoleniowca Stali zostało oficjalnie ujawnione w czwartek, ale Chomski zaczął ostro działać właściwie od poniedziałku. Zebrał żużlowców w Gorzowie, spotkał się z teamem Zmarzlików, odbył także długą rozmowę z fizjoterapeutą Jerzym Buczakiem. Żółto-niebiescy znów mają być drużyną, każdy mecz ligowy ma zaczynać się dla nich znacznie wcześniej niż godzinę przed pierwszym wyścigiem. Będzie wspólna rozgrzewka, gierki uruchamiające mięśnie, ale także wzmacniające więzi w zespole, znów jednoczące wokół wspólnego celu. To nic nowego. Chomski po prostu odświeża to, co działo się w Stali, gdy pracował tu wcześniej - w latach 1999-2009 i te wzorce z powodzeniem przenosił też do innych klubów. Milczący parking to ma być już przeszłość. Kryzys jest spory, ale doświadczony trener widzi także duże chęci na wyjście z dołka. - Wysłuchałem zawodników i wspólnie szukamy recepty na zakończenie serii porażek - opowiadał Chomski. - Ważne, aby uświadomić sobie, że przyczyna przeważnie jest w nas samych. Trzeba ją zdiagnozować, wyciszyć skołatane nerwy, zrobić nowe otwarcie ze swoim teamem, ludźmi, którzy nas otaczają, i intensywnie szukać lepszej dyspozycji na torze i w warsztacie. Chęci widzę, ale teraz najważniejsza jest praca. Mamy wiele do poprawienia. Tych ludzi stać, aby dać z siebie znacznie więcej i oni to naprawdę wiedzą, tylko muszą wyjść z dołka. W końcu w Gorzowie został mistrzowski skład.

Chomski mógł przeczekać derby jeszcze jako widz, ale nie chce tracić ani minuty (zespół po kilka godzin trenował w tym tygodniu właściwie codziennie), odpuścić żadnego meczu, choć wie, że o sukces w Zielonej Górze będzie bardzo trudno i być może w tym sezonie z Falubazem na jego torze nie wygra żaden zespół. Podniesie rękawicę, jeśli do składu wrócą Krzysztof Kasprzak i Matej Zagar. Poprosił o to zarząd, a pozytywna decyzja to tylko formalność. - Gdzie zawodnicy mają odkupić swoje winy, swoje błędy, jak nie na torze? Przecież wiele jest jeszcze w tym sezonie do wygrania, a Zagar i Kasprzak to nie są żużlowcy przypadkowi, nie tak dawno ciągnęli Stal do złota - powiedział nowy szkoleniowiec gorzowskiej drużyny. - Rozumiem zarząd, ale derbowego starcia nie wolno odpuścić. To nie jest piłka nożna, gdzie bierzemy innych, a tych, którzy podpadli, możemy przesunąć do rezerw. Tu nie ma takiego wyboru. I Matej, i Krzysztof będą nam bardzo potrzebni w kolejnych spotkaniach, choćby za tydzień we Wrocławiu, oczywiście w lepszej dyspozycji. Wierzę, że odbicie całej drużyny zacznie się już teraz i kibice obejrzą w Zielonej Górze fajny, zacięty mecz. Walczyliśmy każdego dnia, aby pokazać tam Stal, która wszelkimi sposobami chce się odbić od dna.

Ile w kilka dni zdążyła poprawić nowa miotła w Stali, być może przekonamy się już w sobotę. Zagar i Kasprzak, a także Niels Kristian Iversen będą walczyć w turnieju Grand Prix w Pradze. - O Wielką Nagrodę Czech najlepsi żużlowcy rywalizują od 1997 roku. Zawody na Stadionie Marketa odbyły się dotąd 18 razy, co stawia Pragę na pierwszym miejscu wśród miast, w których rozgrywane było Grand Prix. Jedynym Polakiem, który wygrywał te zawody (w 1999 i 2010 roku), jest Tomasz Gollob. W tym roku o zwycięstwo powalczy trzech naszych reprezentantów, wicemistrz świata 2014 Krzysztof Kasprzak, Jarosław Hampel, który pięciokrotnie stawał tutaj na podium (3 razy drugie i 2 razy trzecie miejsce) oraz Maciej Janowski. Faworytem do zwycięstwa jest jednak lider klasyfikacji Grand Prix po dwóch turniejach 2015 roku Anglik Tai Woffinden, który mierzy w trzecią wygraną na tym torze z rzędu. W ten sposób chciałby wyrównać rekord Australijczyka Jasona Crumpa, triumfatora z 2002, 2003 i 2004 roku. Jego najgroźniejszym konkurentem zdaje się być utrzymujący się także od początku sezonu w doskonałej formie Duńczyk Nicki Pedersen - powiedział dziennikarz nc+, Edward Durda, który wraz z Pawłem Ruszkiewiczem będzie komentował te zawody z Pragi. Początek transmisji o godz. 18.30.

FALUBAZ ZIELONA GÓRA - MONEYMAKESMONEY.PL STAL GORZÓW

Niedziela - godz. 19.30, stadion przy ul. Wrocławskiej 69.

STAL: 1. Niels Kristian Iversen, 2. Linus Sundstrom, 3. Piotr Świderski (Krzysztof Kasprzak), 4. Tomasz Gapiński, 5. Craig Cook (Matej Zagar), 6. Adrian Cyfer, 7. Bartosz Zmarzlik.

FALUBAZ: 9. Jarosław Hampel, 10. Andreas Jonsson, 11. Grzegorz Walasek, 12. Aleksandr Łoktajew, 13. Piotr Protasiewicz, 14. Alex Zgardziński, 15. Krystian Pieszczek.

PROGRAM 5. KOLEJKI:

niedziela 24 maja:

godz. 17 nSport+ Fogo Unia Leszno - KS Toruń

godz. 17 Betard Sparta Wrocław - Unia Tarnów

godz. 19.30 nSport+ Falubaz Zielona Góra - MoneyMakesMoney.pl Stal Gorzów

godz. 19.30 MrGarden GKM Grudziądz - PGE Stal Rzeszów1. Fogo Unia Leszno48+51
2. Falubaz Zielona Góra36+20
3. KS Toruń45+8
4. Unia Tarnów34+11
5. Betard Sparta Wrocław43+15
6. PGE Stal Rzeszów42-7
7. MrGarden GKM Grudziądz42-59
8. MoneyMakesMoney.pl Stal Gorzów40-39
Cztery najlepsze zespoły po fazie zasadniczej pojadą w play-off o medale. Ostatnia drużyna spadnie z ekstraklasy, przedostatnia będzie walczyć o utrzymanie w barażach.

PROGRAM 6. KOLEJKI:

niedziela 31 maja:

godz. 17 nSport+ Falubaz Zielona Góra - Fogo Unia Leszno

godz. 17 Betard Sparta Wrocław - MoneyMakesMoney.pl Stal Gorzów

godz. 17 KS Toruń - MrGarden GKM Grudziądz

godz. 19.30 nSport+ PGE Stal Rzeszów - Unia Tarnów

Podane godziny rozpoczęcia meczów to czas startu zawodników do pierwszego biegu. Próba toru z udziałem żużlowców obu drużyn rozpoczyna się 30 minut wcześniej, a prezentacja zawodników 15 minut przed pierwszym wyścigiem.