Marszałek wspiera lubuski żużel. Czy sprawiedliwie? Kibice Stali wątpią

Lubuski Urząd Marszałkowski finansowo wspiera kluby żużlowe z naszego regionu. Czy sprawiedliwie? Prezes Stali Gorzów - od tygodnia nowego mistrza Polski - uważa, że faworyzowany jest Falubaz Zielona Góra. - To nieprawda, oba kluby traktujemy jednakowo - mówi Elżbieta Polak, marszałek województwa.
Gorzów.sport.pl i dziennikarze "Wyborczej" bliżej Ciebie - znajdź nas na Facebooku!

Kibice Stali Gorzów 31 lat czekali na tytuł drużynowego mistrza Polski. Zaraz po fecie na cześć złotych stalowców na Facebooku założyli fanpage, w którym domagają się finansowego wsparcia dla mistrzów ze strony marszałka województwa lubuskiego. W ciągu dwóch dni profil polubiło ponad 2,5 tysiąca osób. - Od lat Lubuskie wspiera klub z Zielonej Góry, omijając Gorzów. Czas to zmienić! - pisze administrator na fanpage'u.

Kibiców, którzy twierdzą, że Stal dostaje mniejszą dotację finansową niż ich rywale z Zielonej Góry, wspiera gorzowski klub. - Bardzo się cieszę z powstania tego profilu na Facebooku. Może w końcu dowiemy się, jak finansowany jest żużel w naszym województwie - komentuje Ireneusz Maciej Zmora, prezes Stali. - Uważam, że oba kluby, zarówno Falubaz, jak i Stal, powinny być wspierane jednakowo. Jednak można zauważyć, że klub z południa województwa jest faworyzowany.

Zarządca Stali twierdzi, że Stal i Falubaz to obecnie dwie najbardziej rozpoznawalne marki w województwie lubuskim. - Uważam, że żużel to najlepsza promocja Lubuskiego zarówno w kraju, jak i za granicą - mówi Zmora. - Natomiast co do finansowania powinno być znacznie większe dla gorzowskiego klubu.

W odpowiedzi na krytykę wobec Urzędu Marszałkowskiego Elżbieta Polak, marszałek województwa, w rozmowie z "Wyborczą" stwierdziła, że każdy z klubów traktuje tak samo. - Od momentu gdy zostałam marszałkiem województwa, wspieram zarówno zielonogórzan, jak i gorzowian w ten sam sposób - twierdzi Polak. - Oba zespoły dostały taką samą sumę pieniędzy w latach 2011-14. W tej chwili trudno składać mi jakiekolwiek deklaracje, jeśli chodzi o przyszłoroczna dotację. To zależy od listopadowych wyborów do sejmiku. Poza tym nie ma jeszcze projektu budżetu na przyszły rok.

Marszałek zwołała też specjalną konferencją prasową, na której dodała: - Czytałam pomówienia prezesa Stali, że ponoć nie chcę się z nim spotykać, że nie odpowiadam na telefony. To kłamstwo, bo wielokrotnie nieoficjalnie się spotykaliśmy, a oficjalnie 21 sierpnia rozmawialiśmy o współpracy. Wyjaśniałam prezesowi sprawy dofinansowania i przekazałam, jak może wyglądać promocja województwa przez sport. O dofinansowaniu możemy rozmawiać dopiero w oparciu o uchwałę budżetową. Budżet będzie przygotowany do 15 listopada. Mam nadzieję, że zostanie on przyjęty jeszcze w tym roku przez nowy sejmik wybrany 16 listopada.

Więcej informacji sportowych szukajcie na Gorzów.sport.plMarszałek Polak poinformowała też, ile pieniędzy lubuskie kluby żużlowe otrzymały w latach 2011-14:

Stal Gorzów - 200 tys. zł (promocja na meczu Polska - Reszta Świata),

Falubaz - 69 tys. zł (promocja na meczu o Puchar Fair Play), 69 tys. zł (promocja podczas debaty w Business Centre Club w Warszawie oraz umieszczenie logo i herbu województwa na strojach zawodników), 69 tys. zł (promocja z wykorzystaniem wizerunku Patryka Dudka). Razem 207 tys. zł.