Jest oficjalna lista startowa GP 2014. Ilu ze Stali?

Tomasz Gollob, Chris Holder, Fredrik Lindgren i Andreas Jonsson otrzymali dzikie karty do żużlowego cyklu Grand Prix 2014. Potwierdziło się także, że stałym uczestnikiem GP będzie Niemiec Martin Smolinski.
Smolinski otrzymał przepustkę do cyklu, ponieważ zajął czwarte miejsce w turnieju Grand Prix Challenge, a Niels Kristian Iversen - wygrał GP Challenge - utrzymał się w pierwszej ósemce w 2013 r (zdobył brązowy medal). Zwyczajowo prawo do startów przyznaje się w takiej sytuacji czwartemu zawodnikowi w turnieju. Z GP Challenge awans wywalczyli także kapitan Stali Gorzów Krzysztof Kasprzak (dziesiąty w cyklu GP w 2013 r.) i Duńczyk Kenneth Bjerre. "Kasper" w przyszłym roku pojedzie z nr 10, a Bjerre z nr 14.

W tym roku dzikie karty są wyjątkowe także z powodu mistrzostwa Taia Woffindena. Dzięki temu nie trzeba było dawać już tradycyjnej karty dla Brytyjczyka. Słabiej w mistrzostwach świata wypadli Szwecji, ale BSI zlitowała sie i postanowiła przyznać im aż dwie dzikie karty na 2014 rok - dla Andreasa Jonssona i Fredrika Lindgrena. W gronie szczęśliwców, zgodnie z przewidywaniami, znalazł się także ubiegłoroczny mistrz świata Chris Holder, który z powodu kontuzji wystąpił w siedmiu z dwunastu turniejów. Holder upadł w meczu ligi angielskiej tak feralnie, że doznał złamania biodra, kości przedramienia i stopy. W trakcie sezonu przeszedł szereg operacji i rehabilitację.

W cyklu nadal startował będzie Tomasz Gollob, którego walkę o utrzymanie przerwała kontuzja i pauza w ostatnim turnieju sezonu. Mistrz świata z 2010 roku był o włos od utrzymania, bo mimo kontuzji, był w końcowej klasyfikacji na 9. miejscu i właśnie z dziewiątką pojedzie w 2014 roku.

Kto oprócz Kasprzaka, będzie reprezentował Stal Gorzów w cyklu GP 2014? Mamy nadzieję, że nadal zostanie z nami lider - Duńczyk Iversen. Ostatnio usłyszeliśmy też w naszym klubie, że znów spotka się ze sobą para, która uwielbia wygrywać wyścigi po 5:1. A więc obok Iversena, także Matej Zagar? To byłaby super sprawa. Na pewno upadł temat powrotu Michaela Jepsena Jensena, który nadal będzie startował we Włókniarzu Częstochowa.

Szwedzkie i włoskie media podały wstępny terminarz GP 2014. Gorzowska runda mistrzostw świata znalazła się w nim 16 sierpnia. Stal natychmiast sprostowała jednak, że również rozważana jest data 30 sierpnia i zamiana z GP Łotwy w Daugavpils. Ostateczne terminy mają być zatwierdzone w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

OFICJALNA LISTA STARTOWA GRAND PRIX 2014:

1.Tai Woffinden (Wielka Brytania)

2. Jarosław Hampel (Polska)

3. Niels Kristian Iversen (Dania)

4. Greg Hancock (USA)

5. Nicki Pedersen (Dania)

6. Emil Sajfutdinow (Rosja)

7. Matej Zagar (Słowenia)

8. Darcy Ward (Australia)

9. Tomasz Gollob (Polska)

10. Krzysztof Kasprzak (Polska)

11. Fredrik Lindgren (Szwecja)

12. Chris Holder (Australia)

13. Andreas Jonsson (Szwecja)

14. Kenneth Bjerre (Dania)

15. Martin Smolinski (Niemcy)

ZAWODNICY ZAPASOWI: 19. Chris Harris (Wielka Brytania), 20. Troy Batchelor (Australia), 21. Michael Jepsen Jensen (Dania).