Adrian Cyfer najlepszy w okręgu. Uwaga! Kobieta na torze! [ZDJĘCIA, WIDEO]

To było do przewidzenia. Choć Klaudia Szmaj do reszty stawki cały czas miała prostą straty, i tak w Gorzowie dostała największe brawa - za odwagę. Gorzowianie starali się w mistrzostwach okręgu zająć wszystkie miejsca na podium, ale pomieszał im szyki Kamil Adamczewski. Na czele dwóch stalowców - Adrian Cyfer i Łukasz Kaczmarek.
Dziś na występy 17-latki przyciąga kibiców przede wszystkim ciekawość, wszak to pierwsza kobieta w naszym kraju, która otrzymała licencję żużlową. Czy nie trochę "w promocji"? Patrząc na styl jazdy Klaudii i przede wszystkim prędkość, z jaką pokonuje poszczególne okrążenia, pewnie tak. O polskim żużlu w ten sposób zrobiło się głośno. Wywiady, telewizje, programy, które wcześniej o tej dyscyplinie praktycznie nie wspominały... Sympatyczna, uśmiechnięta, urocza nastolatka pewnie właśnie przeżywa przygodę życia. - Gorzowski tor jest bardzo fajny, ciekawy, podobny do zielonogórskiego, choć wiraże trzeba pokonywać trochę inaczej - o ściganiu wypowiada się naprawdę profesjonalnie. A o swojej jeździe? - Starty w czwórkę to zupełnie inna bajka, tego wszystkiego trzeba się nauczyć, a ja jeżdżę naprawdę krótko. Wierzę, że będzie lepiej, z każdym okrążeniem nabieram doświadczenia i staram się poprawiać - przekonuje Klaudia.

Podczas indywidualnych mistrzostw okręgu - w tym sezonie o zwycięstwie decydował tylko jeden turniej, rozegrany dziś na stadionie im. Edwarda Jancarza - kobieta na żużlu zbierała przede wszystkim brawa. W 2. wyścigu upadła na drugim wirażu. Obserwujący zawody natychmiast ją usprawiedliwili - gorzowski tor to nie jest bułka z masłem, a szczególnie właśnie drugi łuk.Później Szmaj za każdym razem dojeżdżała do mety, miała do reszty żużlowców mniej więcej prostą straty. W klasyfikacji turnieju nie znalazła się na końcu stawki, bo przynajmniej zbierała zera, a Patryk Wolniewiński nie umiał dojechać do mety. Czy faktycznie pierwsza kobieta na żużlu może za rok czy dwa na poważnie ścigać się z chłopakami? Szczerze, to szanse są niewielkie. Najlepiej, gdyby znalazły się inne chętne i parę razy w roku spełniały się na torze, rywalizując między sobą, bo regularnie zostawać tak daleko na końcu stawki to na dłuższą metę nic przyjemnego...

W szkółkach żużlowych są początkujący, których ci bardziej doświadczeni ochrzcili "odkurzaczami". Na pewno do nich nie należą już 14-latek Rafał Karczmarz (brak Patryka startującego w zawodach) i 12-latek Alan Szczotka. Na razie to są próbne jazdy w pojedynkę, ale okrążenia pokonywane ładnie technicznie, z gazem. Stal z tych chłopaków powinna mieć niedługo dużą pociechę. Tak samo jak ze zwycięzców dzisiejszego, trwającego przez upadki - na szczęście bez poważnych konsekwencji - prawie trzy godziny turnieju - Adriana Cyfera i Łukasza Kaczmarka. Pierwszy kolejny raz udowodnił, że w drugiej części sezonu przełamał się i z tygodnia na tydzień równa do najlepszych juniorów w kraju. Drugi, też żużlowiec z rocznika 1995, zrobił w ostatnich miesiącach naprawdę duży postęp. - Ciężko pracuję - stwierdził Kaczmarek. Dla niego następny sezon powinien być decydujący, czy zostanie w żużlu, poważnym, a nie "odkurzaczowym" ściganiu, na dłużej...

INDYWIDUALNE MISTRZOSTWA OKRĘGU (klasyfikowani żużlowcy Stali i Falubazu): 1. Cyfer - 14+3 pkt, 2. Kaczmarek - 14+2 pkt, 3. Adamczewski - 13+3 pkt, 4. Cyran - 13+2, 5. Zgardziński - 10, 6. Walasek - 7, 7. Szmaj - 0.

WYNIKI TURNIEJU:

1. Adrian Cyfer (Stal Gorzów) 14+3 (2, 3, 3, 3, 3), 2. Łukasz Kaczmarek (Stal) 14+2 (3, 3, 3, 2, 3), 3. Kamil Adamczewski (Falubaz Zielona Góra) 13+3 (3, 2, 2, 3, 3), 4. Łukasz Cyran (Stal) 13+2 (3, 3, 2, 3, 2), 5. Alex Zgardziński (Falubaz) 10 (3, 1, 2, 1, 3), 6. Patryk Karczmarz (Polonia Piła) 9 (w, 2, 3, 2, 2), 7. Patryk Beśko (Wybrzeże Gdańsk) 8 (2, 2, 0, 3, 1), 8. Mikołaj Drożdżowski (Polonia Bydgoszcz) 8 (1, 0, 3, 2, 2), 9. Tomasz Walasek (Stal) 7 (1, 1, 2, 1, 2), 10. Bartosz Bietracki (Polonia B.) 6 (0,3,1,1,1), 11. Szymon Grobelski (Polonia B.) 5 (2,1,1,0,1), 12. Arkadiusz Pawlak (Polonia P.) 4 (1, 2, d, d, 1), 13. Marcin Wawrzyniak (Wanda Kraków) 4 (2, 1, 1, u/-, -), 14. Mikołaj Trępała (Polonia B.) 1 (1, 0, 0, w, -), 15. Kamil Matyjas (Wybrzeże) 1 (t, w, 1, w, -), 16. Klaudia Szmaj (Falubaz) 0 (w, 0, 0, 0, 0), 17. Patryk Wolniewiński (Polonia B.) 0 (w, w, u).