Zmarzlik trzeci raz wśród najlepszych na świecie. Będzie medal?

To nie jest ostatnia szansa na sukces 18-letniego wychowanka Stali, dlatego Bartek Zmarzlik do rywalizacji w indywidualnych mistrzostwach świata juniorów podchodzi bez stresu. - Chciałbym pojechać trzy dobre turnieje, ale o tym samym myśli również konkurencja, choćby aż sześciu kolegów z reprezentacji Polski - powiedział gorzowski żużlowiec. Pierwszy finał w sobotę w Pile.
W światowej młodzieżowej rywalizacji Zmarzlik debiutował w 2011 r. jako 16-latek. Wtedy zajął ósme miejsce. W ubiegłym roku został sklasyfikowany na odległym 13. miejscu, ale pamiętamy, że ta trzynastka określała również pechowy sezon Bartka, który został przerwany przez groźną kontuzję. - W tym roku rywalizacja będzie zupełnie inna niż ta ostatnia, bo finały mamy okrojone tylko do trzech - opowiadał junior Stali. - Właściwie nie można się pomylić, a walka zaplanowana jest na specyficznym torze w Polsce czy w Wielkiej Brytanii.

W ubiegłorocznej wojnie polsko-duńskiej Michael Jepsen Jensen pokonał Macieja Janowskiego. W obecnym sezonie mistrz świata skupił się na walce o awans do przyszłorocznego cyklu Grand Prix, a "Magic" - tak jak Jensen wywalczył awans do sierpniowego GP Challenge w Poole - jest już seniorem. Z hierarchii wynika, że tym razem faworytem powinien być trzeci w 2012 r. Mikkel Bech Jensen - do finałów, jako stali uczestnicy, zakwalifikowało się czterech Duńczyków i aż siedmiu Polaków. Nasi faworyci na mistrza? Zmarzlik, Patryk Dudek, Piotr Pawlicki, Tobiasz Musielak... - Nie lubię takich przewidywań, bo obecny żużel to przecież spora loteria - zakończył Bartek. - Będziemy walczyć w każdym wyścigu, chcę dobrze startować i jeździć z przodu. Na tym muszę się skupić w sobotę, a nie na dalekosiężnych planach. Tylko z takiego skupienia może wyjść dobry wynik, choć stawka jest bardzo wyrównana, waleczna i ambitna.

"Dzikie karty" na pilski finał otrzymali Brytyjczyk Kyle Howarth i Duńczyk Lasse Bjerre. Turniej rozpocznie się w sobotę o godz. 16. Bilety kosztują 30 i 15 zł.

LISTA STARTOWA:

1. Vaclav Milik (Czechy), 2. Patryk Dudek (Polska), 3. Mikkel Bech Jensen (Dania), 4. Kyle Howarth (Wielka Brytania), 5. Andrzej Lebiediew (Łotwa), 6. Artur Czaja (Polska), 7. Nikolaj Busk Jakobsen (Dania), 8. Piotr Pawlicki (Polska), 9. Nicklas Porsing (Dania), 10. Kacper Gomólski (Polska), 11. Bartosz Zmarzlik (Polska), 12. Lasse Bjerre (Dania), 13. Władimir Borodulin (Rosja), 14. Tobiasz Musielak (Polska), 15. Adam Strzelec (Polska), 16. Mikkel Michelsen (Dania). Rezerwowi: Arkadiusz Pawlak (Polska), Łukasz Kaczmarek (Polska).

Końcowa klasyfikacja IMŚJ 2012: 1. Jepsen Jensen - 90 pkt, 2. Janowski - 89, 3. Bech Jensen - 75, 4. Michelsen - 59, 5. Porsing - 50, 6. Prz. Pawlicki - 43, 7. Busk Jakobsen - 41, 8. Aspgren - 40, 9. Milik - 39, 10. Łoktajew - 37, 11. Masters - 37, 12. Dudek - 30, 13. Zmarzlik - 29.

INDYWIDUALNE MISTRZOSTWA ŚWIATA JUNIORÓW 2013:

29 czerwca - Piła; 10 sierpnia - Berwick (Wielka Brytania); 14 września - Terenzano (Włochy).