Na Częstochowę Zmarzlik seniorem. "Presja? On najlepszych ma już na rozkładzie"

Nie Łukasz Jankowski czy Adrian Gomólski, a 18-latek Bartek Zmarzlik zastąpi kontuzjowanego Linusa Sundstroema. Pierwszy raz w karierze pojedzie w ekstraklasie jako senior. - Po burzliwej dyskusji uznaliśmy, że tylko taka odważna decyzja może pomóc Stali w meczu z Włókniarzem sięgnąć po sukces - powiedział prezes gorzowskiego klubu Ireneusz Maciej Zmora.
Do myśli o drugiej w tym sezonie kontuzji Daniela Nermarka - jest szansa, że Szwed jednak wróci na tor na ostatnie mecze fazy zasadniczej - już zdążyliśmy się przyzwyczaić. - Do poniedziałku, mając zdrowego Linusa Sundstroema, byliśmy pewni, że w rewanżu z Włókniarzem [pierwszy pojedynek przegraliśmy 42:48] mocno powalczymy o zwycięstwo z bonusem - mówił prezes Stali Ireneusz Maciej Zmora. - Myśleliśmy, że pech nas opuścił, a tu dopiero teraz mamy naprawdę pod górkę. Ciągle chcemy w niedzielę pełnej puli, bo te punkty są nam po prostu niezbędne, ale teraz przede wszystkim marzymy o wygranej.

Tak jak w Zielonej Górze, w składzie Stali dwóch żużlowców z KSM 2,5 pkt - Paweł Hlib i Łukasz Jankowski? Tam też nie było Sundstroema, który odpoczywał po wcześniejszych, groźnych upadkach. A może Adrian Gomólski czy Szwed Mikael Max, który ze Stalą ma podpisany tzw. kontrakt warszawski? Nie. Ostateczna decyzja jest zupełnie inna. Miejsce przeznaczone dla seniora zabiera Bartek Zmarzlik, który utworzy parę z Tomaszem Gapińskim, a w wyścigu młodzieżowym pojadą Adrian Cyfer i Łukasz Cyran. Pierwszy raz w elicie od 2002 roku Stal pewnie pojedzie z aż czterema wychowankami w składzie. - Wiem, że ryzykujemy, ale tylko tak odważny ruch może poprowadzić nas do wygranej - stwierdził Zmora. - Ekspresowo sprawdziliśmy temat Szweda i okazuje się, że Max w ogóle nie jest zainteresowany występami w tym sezonie w Polsce, a w ekstralidze w szczególności. Pod dwunastkę trener Paluch wybierze Hliba lub Jankowskiego. Nasi juniorzy, czyli Cyran i Adrian Cyfer muszą wygrywać z młodzieżą Włókniarza, powalczyć z Rafałem Szombierskim, a liderzy z najlepszymi jeźdźcami z Częstochowy. Bartek stał już na podium w Grand Prix, ma na rozkładzie chyba wszystkich najlepszych na świecie. Nie uważam więc, że musi się zmierzyć z jakąś większą presją. Niech przywozi z Tomkiem Gapińskim w najgorszym razie 3:3. A trójki? Jestem przekonany, że tej parze też wpadną w ręce. To już będzie dla nas pełnia szczęścia.

Zmarzlik w sobotę wystartuje w pierwszym finale indywidualnych mistrzostw świata juniorów w Pile, a Krzysztof Kasprzak i Niels Kristian Iversen walczą w kolejnym turnieju Grand Prix, tym razem w Kopenhadze. Pozostali stalowcy będą trenować w Gorzowie, m.in. z rzeszowianami. - Nie uważam, że wstawiając Bartka na seniora zabieram sobie jakieś możliwości taktyczne - powiedział trener Piotr Paluch. - Dalej Zmarzlik ma pięć startów do dyspozycji, tyle tylko, że tym razem musi wygrywać z seniorami i wierzę, że sobie poradzi. Pozostali też nie mają wyjścia, przy takich osłabieniach, praktycznie każdy bierze odpowiedzialność za wynik, za zdobywanie punktów. Hlib czy Jankowski? Myślę, że temu pierwszemu tydzień odpoczynku od ligi przydał się, bo ostatnio z formą był w dołku. Na swoim torze walczył i nie zawodził. No i jest wychowankiem, a to w takim trudnym momencie może mieć znaczenie. Proszę, aby fani swoim dopingiem, tak bardzo gorzowskiej drużynie dodali skrzydeł. To my mamy kłopoty, a nie Włókniarz, ale póki punkty leżą na torze, na szczęście nic nie jest rozstrzygnięte.

STAL GORZÓW - DOSPEL WŁÓKNIARZ CZĘSTOCHOWA

Niedziela - godz. 16, stadion im. Edwarda Jancarza przy ul. Śląskiej w Gorzowie, transmisja w nSport.

Bilety: trybuna wysoka - 35 i 30 zł, trybuna niska - 30 i 25 zł.

WŁÓKNIARZ: 1. Grigorij Łaguta, 2. Rafał Szombierski, 3. Rune Holta, 4. Michael Jepsen Jensen, 5. Emil Sajfutdinow, 6. Artur Czaja.

STAL: 9. Tomasz Gapiński, 10. Bartosz Zmarzlik, 11. Krzysztof Kasprzak, 12. Paweł Hlib, 13. Niels Kristian Iversen, 14. Adrian Cyfer, 15. Łukasz Cyran.1. Unibax Toruń1119+121
2. Stelmet Falubaz Zielona Góra1115+59
3. Fogo Unia Leszno1013+94
4. Dospel Włókniarz Częstochowa1013+13
5. Stal Gorzów1111-7
6. Unia Tarnów1010+2
7. PGE Marma Rzeszów109-79
8. składywęgla.pl Polonia Bydgoszcz118-55
9. Betard Sparta Wrocław118-48
10. Lechma Start Gniezno116-100
Cztery czołowe drużyny po sezonie zasadniczym pojadą w play-off o mistrzostwo Polski, a trzy ostatnie spadną do pierwszej ligi.