Brak Woffindena szansą dla Stali na bezcenną wygraną we Wrocławiu?

- Sparta szybko znalazła zastępstwo dla swojego lidera, na domowym torze jest bardzo groźna. Nasz plan minimum w dwumeczu to zabrać wrocławianom trzy punkty, choć uważam, że w niedzielę na pewno nie będziemy bez szans - zapowiada trener stalowców Piotr Paluch.
Zapowiadamy żużlowy mecz ligowy, a więc ważną wiadomością jest w tym sezonie prognoza pogody. Przychodzi weekend i znów przyniesie deszcz? Zapowiedzi synoptyków dla Wrocławia nie są jednoznaczne. Niestety na mapach pogody wszędzie widać w niedzielę opady, raz mniejsze, raz większe. To naprawdę już nie jest śmieszne... Może trzeba przestać oglądać prognozy i liczyć, że tak jak w ostatnią niedzielę, podczas meczu stalowców z Bydgoszczą, nie sprawdzą się, burze przejdą bokiem? Oby, bo niepewna pogoda nie tylko uprzykrza życie zawodnikom, ale również wygania widzów z trybun...

Każdy, kto choć trochę interesuje się żużlem i polską ekstraklasą, bez zastanowienia przyzna, że Sparta Wrocław to rewelacja obecnych rozgrywek. Czy ktoś pominął ich, typując trójkę potencjalnych spadkowiczów? Pewnie tylko ludzie z wrocławskiej ekipy. I na razie to oni są górą. Zwycięstwo u siebie z Unią Tarnów, remis z Falubazem Zielona Góra, fantastyczny występ za dwa punkty w Lesznie, pogrom Włókniarza Częstochowa (58:32) i bonus przywieziony spod Jasnej Góry już bez kontuzjowanego, aktualnie najskuteczniejszego zawodnika Enea Ekstraligi - Taia Woffindena. Sytuacja Sparty (8 pkt w dziewięciu meczach), tak samo jak Stali Gorzów (9 pkt w ośmiu meczach), na pewno nie jest komfortowa, bo nikt nie chce na stałe wylądować w strefie spadkowej, ale Wrocław walczy i na pewno dziś nie jest żadnym pewniakiem do jazdy w niższej lidze. - Ocenę siły wrocławian zmienili sami zawodnicy tej drużyny - powiedział trener gorzowian Piotr Paluch. - Woffinden, Ljung, Batchelor... Cała trójka jeździ super, choć przed rozgrywkami niewielu by na nich postawiło. To już daje Sparcie porządne punkty. No i własny tor, na którym Wrocław zawsze był groźny. Kontuzja Taia nieco zmieniła rozkład sił u naszego niedzielnego przeciwnika. Natychmiast jednak został ściągnięty do Częstochowy Duńczyk Nicolai Klindt i też nie zawiódł. Jedziemy tam ze świadomością, że czeka nas naprawdę trudna przeprawa. Wierzę, że nasi liderzy utrzymają wysokie loty, a do tego dostaniemy porządne wsparcie z pozycji młodzieżowców [w Szwecji Bartek Zmarzlik wywalczył ostatnio aż 16+1 pkt]. Plan minimum to trzy punkty zabrane Sparcie w rewanżu na naszym torze. Chcemy jednak zmienić założenia rywali i nie pozwolić im na obronienie własnego toru we wszystkich pojedynkach. Marzymy o pięciu punktach, które dałyby nam dużo większy komfort w tabeli i pozwoliły na dobre zapomnieć o porażkach u siebie z początku sezonu - dodał szkoleniowiec Stali.

Na pewno Sparta nie będzie stosować za Woffindena zastępstwa zawodnika, bo Brytyjczyk chce pojechać 15 czerwca w Grand Prix w Gorzowie. - W tej chwili jeszcze za wcześnie mówić o tym, kiedy Tai wróci na tor. Podczas operacji włożono mu w złamaną kość płytkę ze śrubami - mówił w rozmowie z oficjalną internetową stroną wrocławskiego klubu Jacek Trojanowski, menedżer i mechanik żużlowca. - Jest możliwe, że pojawi się w Gorzowie. Tai jest młodym zawodnikiem o silnym i zdrowym organizmie, a dodatkowo dochodzi u niego ogromna determinacja. Wszystko jednak będzie zależało od tego, jak szybko będzie goić się rana. Na pewno nie chcemy ryzykować jazdy z niewyleczoną do końca kontuzją.

BETARD SPARTA WROCŁAW - STAL GORZÓW

Niedziela - godz. 16, Stadion Olimpijski, al. Paderewskiego 35 we Wrocławiu.

Bilety: normalne - od 30 do 50 zł, ulgowe - od 20 do 40 zł, szkolne - od 10 do 20 zł.

STAL: 1. Daniel Nermark - zawodnik zastępowany, 2. Linus Sundstrom, 3. Krzysztof Kasprzak, 4. Paweł Hlib, 5. Niels Kristian Iversen, 6. Adrian Cyfer, 7. Bartosz Zmarzlik.

SPARTA: 9. Nicolai Klindt, 10. Zbigniew Suchecki, 11. Tomasz Jędrzejak, 12. Peter Ljung, 13. Troy Batchelor, 14. Łukasz Bojarski.

W NIEDZIELĘ ENEA EKSTRALIGA ODRABIA ZALEGŁOŚCI:

godz. 16, nSport Fogo Unia Leszno - Unibax Toruń, godz. 18.30, nSport Dospel Włókniarz Częstochowa - Stelmet Falubaz Zielona Góra, godz. 16 Betard Sparta Wrocław - Stal Gorzów, godz. 18 Lechma Start Gniezno - Unia Tarnów, godz. 18.30 PGE Marma Rzeszów - składywęgla.pl Polonia Bydgoszcz.

Ujemne punkty dla Leszna i Rzeszowa!

Komisja Orzekająca Liga informuje, że w dniu 8 czerwca 2013 roku w Bydgoszczy, rozpoznała sprawy dyscyplinarne oraz weryfikacyjne związane z wydarzeniami podczas meczu X rundy DMP z dnia 2 czerwca 2013 roku pomiędzy Fogo Unia Leszno, a PGE Marmą Rzeszów. Komisja zweryfikowała wynik meczu zgodnie z protokołem zawodów tj. Fogo Unia Leszno - PGE Marma Rzeszów 75:0. Jednocześnie stwierdziła wiele naruszeń regulaminów i w konsekwencji orzekła stosowne kary dyscyplinarne. I tak w przypadku Fogo Unia Leszno orzeczono kary pieniężne w łącznej kwocie 158 tys. złotych, a w przypadku PGE Marma Rzeszów w łącznej kwocie 255 tys. złotych. Nadto Komisja zastosowała środki dyscyplinarne w postaci przyznania po jednym meczowym punkcie ujemnym dla każdego z wymienionych wyżej klubów.

Po takiej decyzji i ułożeniu małej tabeli dla zespołów z dorobkiem 9 pkt nieco zmieniła się aktualna kolejność Enea Ekstraligi.1. Unibax Toruń917+131
2. Unia Tarnów89+20
3. Stelmet Falubaz Zielona Góra89+41
4. Stal Gorzów89+3
5. Fogo Unia Leszno89+81
6. Betard Sparta Wrocław98-29
7. Dospel Włókniarz Częstochowa78-7
8. składywęgla.pl Polonia Bydgoszcz96-57
9. PGE Marma Rzeszów75-93
10. Lechma Start Gniezno94-90
Cztery czołowe drużyny po sezonie zasadniczym pojadą w play-off o mistrzostwo Polski, a trzy ostatnie spadną do pierwszej ligi.