Żużlowe Grand Prix zaprasza do Cardiff. Tai Woffinden dojechał tam... na rowerze

23-letni Brytyjczyk przejechał prawie 230 km, aby wspomóc fundację walczącą z chorobą nowotworową, na którą zmarł jego ojciec. - To były strasznie trudne dni, gdy widziałem, jak szybko pogarszał się stan zdrowia mojego taty. Tegoroczne sukcesy dedykuję właśnie jemu - powiedział Woffinden. Podczas sobotniej, piątej rundy GP w 2013 roku będzie jednym z faworytów.
Woffinden przejechał rowerem z Wolverhampton do Cardiff. W tym niesamowitym projekcie wspierał go Mark Colbourne, złoty medalista igrzysk paraolimpijskich w kolarstwie. Żużlowiec kwotą około 20 tys. funtów podzieli się z fundacją Cancer Research UK. - Start w Cardiff przed własną publicznością to dla mnie wspaniała sprawa - mówił Brytyjczyk, który jest w życiowej formie, świetnie ściga się we wszystkich ligach, a w klasyfikacji przejściowej Grand Prix do prowadzącego Rosjanina Emila Sajfutdinowa traci tylko punkt. - Jasne, że chcę być mistrzem, także dla mojego taty. A kibice w domu mogą mnie tylko dodatkowo uskrzydlić do walki.

Do Cardiff wraca kapitan Stali Gorzów Krzysztof Kasprzak. W ubiegłym roku przegrał tam tylko z późniejszym mistrzem świata Chrisem Holderem. - Pamiętam to jak dziś, bo to była niecodzienna przygoda, coś jak przepiękny sen - opowiadał "Kasper". - W piątek o 10 rano odebrałem telefon z propozycją startu w turnieju Grand Prix. Było mało czasu, ale organizatorzy zaryzykowali, skontaktowali się ze mną. Byłem akurat po meczu drużyny z Poole. Nie namyślałem się długo. Wykorzystałem wszystkie moje brytyjskie doświadczenia i kilkadziesiąt godzin później wjechałem na podium. Teraz jestem stałym uczestnikiem cyklu i znów liczę na dobry wynik. Dwa tygodnie temu w Pradze nareszcie wszystko zagrało jak trzeba, byłem drugi. Dlatego jestem dobrej myśli.

Transmisja GP w Cardiff w Canal+ w sobotę od godz. 17.45. Kontuzjowanego Australijczyka Darcy'ego Warda ponownie zastąpi Czech Ales Dryml, a z dziką kartą wystartuje Brytyjczyk Chris Harris.

Po Cardiff żużlowcy przyjadą do Gorzowa

Gorzów Speedway Grand Prix of Poland wystartuje w sobotę 15 czerwca. Dzień wcześniej odbędzie się Moto Racing Show. Most Staromiejski i nadwarciański bulwar zamienią się w motocyklową i samochodową arenę. Imprezę organizuje Ośrodek Sportu i Rekreacji we współpracy ze Stalą Gorzów. Ponownie wszyscy obecni będą mogli oglądać pokazy driftu w wykonaniu gościa specjalnego, którym będzie Krzysztof Hołowczyc.

Przed zawodami Stadion im. Edwarda Jancarza będzie dostępny dla reprezentantów Polski. - Rozmawiałem z Tomaszem Gollobem i Jarosławem Hampelem, z którymi ustaliliśmy termin treningu przed zawodami Grand Prix w Gorzowie na 5 czerwca - poinformował prezes Stali Ireneusz Maciej Zmora. - Termin też został ustalony i potwierdzony z naszymi zawodnikami, czyli Krzysztofem Kasprzakiem i Bartoszem Zmarzlikiem [znów pojedzie z dziką kartą], którzy również wyrazili chęć wzięcia udziału w treningu przed tym ważnym turniejem. Tym bardziej że nawierzchnia będzie różniła się od tej, która jest zazwyczaj na meczach ligowych.

Jak podkreśla zarząd nadwarciańskiego klubu, w dniu Grand Prix liczyć się będą tylko dwie barwy: biel i czerwień. - 15 czerwca zapominamy o klubowych sympatiach i antypatiach. Tego dnia wszyscy kibicujemy reprezentantom Polski. Naszym marzeniem jest, aby "Mazurek Dąbrowskiego" na "Jancarzu" podczas tego wieczoru zabrzmiał dwa razy - na starcie zawodów i przy koronacji zwycięzców. Zapraszam wszystkich kibiców niezależnie od tego, z jaką drużyną w lidze sympatyzują. Najważniejsze tego dnia jest to, aby turniej wygrał nasz rodak, a wszyscy startujący Polacy zdobyli jak największą liczbę punktów - zakończył Zmora.

KLASYFIKACJA PO 4. RUNDACH: 1. Sajfutdinow - 55 pkt, 2. Woffinden - 54 pkt, 3. Hampel - 46 pkt, 4. Pedersen - 45 pkt, 5. Gollob - 43 pkt, 6. Holder - 40 pkt, 7. Zagar - 38 pkt, 8. Hancock - 34 pkt, 9. Iversen - 33 pkt, 10. Lindgren - 28 pkt, 11. Jonsson - 27 pkt, 12. Kasprzak - 25 pkt, 13. Ward - 25 pkt, 14. Lindback - 22 pkt, 15. Vaculik - 18 pkt.

GRAND PRIX 2013:

1 czerwca - GP Wielkiej Brytanii, Cardiff; 15 czerwca - GP Polski, Gorzów; 29 czerwca - GP Danii, Kopenhaga; 3 sierpnia - GP Włoch, Terenzano; 17 sierpnia - GP Łotwy, Daugavpils; 7 września - GP Słowenii, Krsko; 21 września - GP Skandynawii, Sztokholm; 5 października - GP Polski, Toruń.