Żużel w nowej telewizji. Stal na początek raz na żywo, trzy razy na rezerwie

Enea Ekstraliga ujawniła dokładną rozpiskę pierwszych czterech żużlowych kolejek. - Są zmiany w porównaniu z poprzednim sezonem - powiedział Krzysztof Orzeł, kierownik zespołu z Gorzowa.
- Tym razem aż cztery mecze w kolejce są nazywane telewizyjnymi - opowiadał Krzysztof Orzeł. - Wiadomo, że czasami w żużlu pogoda rozdaje karty, dlatego mamy po dwa pojedynki o tej samej porze, jeden z nich pozostaje w rezerwie. W pierwszych czterech kwietniowych terminach Stal Gorzów ma "lajfa" z pojedynku ze wzmocnioną zimą Nickim Pedersenem Marmą Rzeszów, a pozostałe spotkania są tymi rezerwowymi.

Od sezonu 2013 ekstraligowy polski żużel będzie transmitowany na nowej platformie cyfrowej NC+, powstałej z połączenia Canal+ i N, która oficjalnie rusza 21 marca. Wtedy dowiemy się na dokładnie jakich kanałach będą pokazywane mecze stalowców.

Godziny meczów pierwszych czterech kolejek:

1. runda (1 kwietnia): godz. 16 (NC+) Dospel Włókniarz Częstochowa - Stelmet Falubaz Zielona Góra, godz. 18.30 (NC+) Unibax Toruń - Unia Tarnów, godz. 16 PGE Marma Rzeszów - składywęgla.pl Polonia Bydgoszcz, godz. 18.30 Stal Gorzów - Fogo Unia Leszno, godz. 16 Lechma Start Gniezno - Betard Sparta Wrocław;

2. runda (7 kwietnia): godz. 16 (NC+) Unia T. - Dospel Włókniarz, godz. 18.30 (NC+) Fogo Unia - Unibax, godz. 16 Betard Sparta - Stal Gorzów, godz. 18.30 składywęgla.pl Polonia - Lechma, mecz Stelmet Falubaz - PGE Marma przełożony na 30 maja;

3. runda (14 kwietnia): godz. 16 (NC+) Lechma Start - Stelmet Falubaz, godz. 18.30 (NC+) Stal - PGE Marma, godz. 16 Dospel Włókniarz - składywęgla.pl Polonia, godz. 18.30 Unia T. - Fogo Unia, Unibax - Betard Sparta godzina do ustalenia;

4. runda (21 kwietnia): godz. 16 (NC+) Betard Sparta - Unia T., godz. 18.30 (NC+) PGE Marma - Dospel Włókniarz, godz. 16 Stelmet Falubaz Góra - składywęgla.pl Polonia, godz. 18.30 Unibax - Stal, Fogo Unia - Lechma Start godzina do ustalenia.

Mimo zimy jeżdżą wszyscy

Tor w Gorzowie, tak jak i inne w naszym kraju, z powodu trzymającej zimy, nadal jest zamknięty. Nie było żadnych szans, aby weekendowe sparingi Stali z pierwszoligowcem z Ostrowa doszły do skutku. - Za chwilę pogoda ma się na dobre poprawić, przecież już za kilka dni mamy kalendarzową wiosnę - powiedział trener gorzowian Piotr Paluch. - Wszyscy tęsknią za regularną jazdą i szukają okazji do startów poza Polską. Także nasi zawodnicy. Nie ma więc na razie z aurą większego problemu. Wygląda na to, że dla ekstraligowców bardzo intensywny okres zacznie się na tydzień przed ligą, na ten czas jest przekładanych większość jazd towarzyskich.

Stalowcy w następną sobotę i niedzielę chcieliby już odjechać dwumecz ze Startem Gniezno. Na razie część gorzowskiej ekipy trenuje w chorwackim Gorican. - Słyszałem, że ruch tam jak w stolicy na Marszałkowskiej - żartował Paluch. Nie pomylił się, bo jak informuje rodzina Pavliców - właściciele tamtejszego stadionu - w tych dniach spodziewają się wizyty nawet 25 żużlowców z polskiej ekstraligi. Nasz Bartek Zmarzlik u progu nowego sezonu trenuje tam już po raz drugi i zaczął jazdy świetnie - dwukrotnie bił rekord toru.

Trzech zawodników Stali szuka treningów i rywalizacji na Wyspach. Na razie najwięcej korzysta Duńczyk Niels Kristian Iversen, który wygrał memoriał Boba Kilby'ego. - Rozpędzałem się w tym turnieju powoli ["Puk" zaczął od dwójki i jedynki], ale później ta noc była dla mnie naprawdę dobra - dzielił się wrażeniami Iversen. - Ruszamy całym teamem do Nowej Zelandii bardzo podekscytowani i świadomi, że Grand Prix to naprawdę wielkie wyzwanie.

Mniej szczęścia mieli Krzysztof Kasprzak i Linus Sundstrom - piątkowy turniej w Coventry został odwołany. "Kasper" dziś, dzień przed wylotem na pierwszy turniej GP, ma zaplanowany w barwach Pszczół sparing w Leicester, a Szwed Sundstrom czeka na pierwsze starty w zespole Panter z Peterborough.