Atrakcyjniejszy europejski żużel wjeżdża do Eurosportu [WIDEO]

Indywidualne mistrzostwa Europy na żużlu będą miały nową - zdecydowanie lepszą - jakość. W cyklu turniejów zagwarantowane miejsce mają m.in. Tomasz Gollob, Nicki Pedersen czy Andreas Jonsson. Dwa turnieje finałowe w Polsce odbędą się prawdopodobnie w Rzeszowie i Zielonej Górze.
Do rywalizacji, którą nazwano Speedway European Championship, na pewno przystąpią Tomasz Gollob, Nicki Pedersen, Emil Sajfutdinow, Andreas Jonsson i Ales Dryml. Pozostałych uczestników zmagań wyłonią eliminacje. - Zaproszenie do startu przyjąłem z wielkim entuzjazmem. Tym bardziej że cykl będzie organizowany przez firmę z Polski, która, dwukrotnie organizując zawody Polska - Reszta Świata, udowodniła, jak ze sportu żużlowego zrobić prawdziwy show. Jestem przekonany, że będą to zawody na najwyższym poziomie sportowym oraz organizacyjnym, a dzięki transmisjom w Eurosporcie wspólnie uda nam się odkryć dla tego sportu nowe horyzonty - powiedział Tomasz Gollob.

Mistrzostwa Europy mają skupić na starcie czołowych żużlowców świata, ma zadbać o to polska firma One Sport, która uzyskała prawo do organizacji imprezy. Do tej pory zawody miały niewielki prestiż, ścigali się w nich jeźdźcy tzw. zaplecza czołówki światowej. W ostatnich latach zwyciężali Ales Dryml, Grigorij Łaguta, Sebastian Ułamek, Matej Zagar czy Jurica Pavlić. Teraz mistrzostwa Europy zyskają zdecydowanie wyższą rangę. Rozegrane zostaną cztery turnieje finałowe - 27 lipca, 10 sierpnia oraz 14 i 29 września - w formule bardzo podobnej do tej, która obowiązuje w cyklu Grand Prix. Każdy z finałów będzie na żywo transmitowany przez stację Eurosport. - Nabywając prawa do cyklu, zamierzamy wprowadzić sporo zmian. Speedway European Championships to zupełnie nowe rozgrywki, w których wystartują najlepsi zawodnicy, a turnieje odbywać się będą przeważnie na nowych obiektach. Naszym celem jest nadanie SEC prestiżu i rangi, jaką powinny nieść za sobą mistrzostwa Europy. Mamy wiele pomysłów, jak tego dokonać - mówił Jan Konikiewicz z firmy One Sport. - Chcemy stworzyć produkt, jakiego jeszcze w sporcie żużlowym nie było. Dzięki partnerom, których już udało nam się pozyskać, możemy sprawić, że SEC pod względem zasięgu medialnego, możliwości promocyjnych dla partnerów, miast organizatorów oraz samych zawodników osiągnie wymiar, jakiego speedway jeszcze nie miał - dodał Karol Lejman.

W Polsce mają zostać rozegrane dwa turnieje finałowe, kandydatami do organizacji są Rzeszów i Zielona Góra. - Rozmawiałem z organizatorami imprezy o tym, by zawody przeprowadzić na zielonogórskim torze - potwierdza Robert Dowhan, szef Zielonogórskiego Klubu Żużlowego. - Możemy przeprowadzić ten turniej, ale sami finansowo na pewno nie dźwigniemy tego przedsięwzięcia. Zwrócimy się o pomoc do Urzędu Miasta i Urzędu Marszałkowskiego, jeśli nam pomogą, to zorganizujemy mistrzostwa Europy.

Na potrzeby promocji mistrzostw Europy wyprodukowano specjalny filmik.