Gorzowska runda GP rozlosowana - Zmarzlik po prawej ręce ma Golloba, a Hancock Crumpa [ZDJĘCIA]

Żużlowa światowa karawana na dwa dni zakotwiczyła w Gorzowie. Po obfitych opadach dla najlepszych zaświeciło słońce i trening odbył się w doskonałych warunkach. Kto wygra na stadionie im. Edwarda Jancarza? Ktoś z wielkich mistrzów, czy będzie niespodzianka? Odpowiedź w sobotę od godz. 19.
Najmłodszy w stawce 17-latek Bartek Zmarzlik, wychowanek gorzowskiego żużla, który od organizatorów cyklu otrzymał tzw. dziką kartę i plastron z numerem 16, już w 2. wyścigu będzie miał na starcie po prawej ręce kapitana Stali Tomasza Golloba, a chwilę później obok siebie staną aktualny lider Grand Prix 2012 i obrońca tytułu mistrzowskiego Amerykanin Greg Hancock oraz Australijczyk Jason Crump, który ma do Jankesa zaledwie 2 pkt straty. Tak wylosował Tadeusz Jędrzejczak z pięknymi dziewczynami Monstera. Prezydent Gorzowa, po ostatnich, stresujących dla niego dniach, mógł choć przez chwilę odprężyć się w miłym towarzystwie i poczuć jak pachnie światowy żużel. - Oglądanie się tylko na ten jeden wyścig nie ma żadnego znaczenia - mówił po losowaniu uśmiechnięty i jak zwykle wyluzowany Hancock. - Tu w każdej stawce możesz przyjechać ostatni, jeśli zagapisz się i nie zabierzesz ze startu. Super, że mimo deszczowych dni tor jest dobrze przygotowany. To zapowiada następny porządny turniej o mistrza świata. Kto wygra? Wystarczy spojrzeć na boksy, na te niezwykle poważne przygotowania, każdy jest chętny. Po to przecież ścigamy się w Grand Prix.

Z rezerwowych braci Pawlickich z Leszna, od początku kariery świetnie czujących się w Gorzowie, trenował młodszy Piotr, który niedawno wygrał tu Złoty Kask. Przemek towarzyszył jemu i tacie "po cywilnemu". Gdy Piotrek zjechał z toru po trzecim przejeździe, ojciec wystawił do niego kciuk w górę - to było to. Bardzo skupiony był Crump, agresywnie pokonywał wiraże Nicki Pedersen, a jak zwykle dzień przed turniejem jeszcze nie w pełni skoncentrowany, bawił się na motocyklu Chris Holder, który jak nikt potrafi czerpać ze ścigania wielką przyjemność.

Nawierzchnia? Oczywiście zupełnie inna niż na lidze w Gorzowie, a podobna do tej z innych turniejów GP. Czyli równa i twarda. Szukał na niej ścieżek także Bartek Zmarzlik. On doskonale wie, że z pierwszego wirażu najlepiej jest wyjechać po krawężniku, tam nabiera się dodatkowej prędkości. Junior Stali w ten sposób pokonywał praktycznie każde okrążenie. Nie był rozmowny, jakby trochę onieśmielony tym, że znalazł się w tak doborowej stawce i nie tylko będzie najlepszych jedynie oglądał, ale ma możliwość pościgać się z nimi w najpoważniejszych żużlowych zawodach świata. Niech w tym debiucie nie słucha szalonych scenariuszy, które wpisują go nawet do półfinałów. Każdy punkt będzie cenny, a na końcu czekamy na szeroki uśmiech Bartka kończącego zawody cało i zdrowo.

Jeszcze tym razem niech młody zostawi miejsce na podium Tomaszowi Gollobowi, który gdzie jak nie w Gorzowie musi wrócić do formy i walki o mistrza świata. "Chudy" od kilkunastu dni testuje, testuje i jeszcze raz testuje. To, co zastanie na Jancarzu podczas GP, powinno mu znacznie bardziej pasować niż tak nękająca go w ostatnich meczach ligowa, wymagająca i tajemnicza nawierzchnia. Byle tylko Gollob w końcu zaczął wygrywać starty. A wtedy gorzowski stadion natychmiast zafaluje w sobotni wieczór na biało-czerwono...LISTA STARTOWA GP POLSKI W GORZOWIE:

1. Peter Ljung (Szwecja, nr na plastronie - 14), 2. Fredrik Lindgren (Szwecja, 9), 3. Chris Harris (Wielka Brytania, 11), 4. Antonio Lindback (Szwecja, 12), 5. Martin Vaculik (Słowacja, 19), 6. Tomasz Gollob (Polska, 5), 7. Bartosz Zmarzlik (Polska, 16), 8. Kenneth Bjerre (Dania, 7), 9. Greg Hancock (USA, 1), 10. Chris Holder (Australia, 8), 11. Emil Sajfutdinow (Rosja, 6), 12. Jason Crump (Australia, 4), 13. Andreas Jonsson (Szwecja, 2), 14. Bjarne Pedersen (Dania, 13), 15. Nicki Pedersen (Dania, 10), 16. Hans Andersen (Dania, 15). Rezerwowi: 17. Piotr Pawlicki (Polska, 17), 18. Przemysław Pawlicki (Polska, 18).CZOŁOWA DZIESIĄTKA PO 5. TURNIEJU: 1. Hancock - 75 pkt, 2. Crump - 73 pkt, 3. N. Pedersen - 65 pkt, 4. Holder - 61 pkt, 5. Gollob - 52 pkt, 6. Lindgren - 52 pkt, 7. Sajfutdinow - 48 pkt, 8. Hampel - 46 pkt, 9. Jonsson - 38 pkt, 10. Lindback - 34 pkt.GRAND PRIX 2012:

23 czerwca - GP Polski, Gorzów; 28 lipca - GP Chorwacji, Gorican; 11 sierpnia - GP Włoch, Terenzano; 25 sierpnia - GP Wielkiej Brytanii, Cardiff; 8 września - GP Skandynawii, Malilla; 22 września - GP Nordyckie, Vojens; 6 października - GP Polski, Toruń.