Stal preparuje tor? "U nas bije się rekordy, będziemy się odwoływać"

Łącznie aż 75 tysięcy złotych ma do zapłacenia gorzowski klub żużlowy za "nieregulaminowy stan toru" stwierdzony przez sędziów na godzinę przed meczami Stali z Rzeszowem i Zieloną Górą. - Nie krytykuję tych decyzji, bo doskonale wiem, że są konsekwencją zapisów regulaminowych - przyznał wiceprezes Stali Ireneusz Maciej Zmora. - Problem jest jednak poważny i jak widać po liście kar, nie dotyczy tylko Gorzowa.
Tak długiej listy kar wymierzonych przez Speedway Ekstraligę jeszcze w historii polskich rozgrywek żużlowych nie było. Poniżej wymieniamy tylko te gorzowskie:

"Pan Piotr Paluch - art. 332 pkt. 11 RSŻ, tj. za publiczne, krytyczne wypowiedzi mogące naruszyć lub narazić na utratę dobrego wizerunku środowisko związane z Polskim Związkiem Motorowym oraz Ekstraligą Żużlową kara pieniężna w wysokości 2.000,00 złotych w zawieszeniu na okres 1 roku i publikacja przeprosin."

"Stal Gorzów Wielkopolski SA - art. 331 pkt. 18a RSŻ, tj. za nieregulaminowy stan toru [mecz Gorzów - Rzeszów - przyp. red.] stwierdzony przez sędziego zawodów w regulaminowym czasie odbioru torów przed zawodami, jeśli ten czas jest inny niż godzina rozpoczęcia zawodów kara pieniężna w wysokości 35.000,00 złotych."

"Kierownik zawodów Sławomir Jach - art. 332 pkt 1 RSŻ tj. za popełnienie błędu regulaminowego, polegającego na nieprawidłowym wykonywaniu funkcji zgodnie z art. 28 ust. 2 Regulaminu Zawodów Motocyklowych na Torach Żużlowych, podczas meczu rozegranego w dniu 22 kwietnia 2012 r. pomiędzy drużynami Stal Gorzów - Speedway Stal Rzeszów kara zawieszenia na okres 6 miesięcy w zawieszeniu na okres roku."

"Stal Gorzów Wielkopolski SA - art. 331 pkt. 18a RSŻ, tj. za nieregulaminowy stan toru [mecz Gorzów - Zielona Góra - przyp. red.] stwierdzony przez sędziego zawodów, w regulaminowym czasie odbioru toru przed zawodami kara pieniężna w wysokości 40.000,00 złotych."

"Kierownik zawodów Józef Ufir - art. 332 pkt 1 RSŻ tj. za nieprawidłowe wykonywanie obowiązków wynikających z art. 28 ust. 2 Regulaminu Zawodów Motocyklowych na Torach Żużlowych, podczas meczu rozegranego w Gorzowie Wielkopolskim w dniu 13 maja 2012 r. pomiędzy drużynami Stal Gorzów - Stelmet Falubaz Zielona Góra kara zawieszenia na okres 6 miesięcy w zawieszeniu na okres roku."

Oprócz gorzowian, za takie samo przewinienie - nieregulaminowy tor stwierdzony przez sędziego na godzinę przed zawodami - ukarane zostały Bydgoszcz, Rzeszów (za jeden z meczów u siebie), a także Częstochowa. W konsekwencji - tak mówi regulamin - ukarani zostali również kierownicy konkretnych zawodów.

Stal jest u siebie niepokonana od sierpnia 2010 roku. Tak jak wszyscy w ekstralidze, stara się przygotowywać tor, który byłby atutem gospodarzy, ale również ważne dla gorzowian jest widowisko - na brak emocji, mijanek, nawet podczas spotkań wysoko wygrywanych u siebie przez stalowców, na pewno od dłuższego już czasu nie możemy narzekać. Skąd więc problem i kary? - Jeśli z tym upora się cały polski żużel to na pewno pójdzie do przodu - stwierdził wiceprezes Stali Ireneusz Maciej Zmora. - To już staje się standardem, że goście chcą jakoś pomieszać gospodarzom szyki, odebrać im jak najwięcej atutów i regularnie kwestionują stan toru, czasami nawet go jeszcze nie widząc, a sędzia ma kłopot, bo co, jeśli nie zareaguje? My, jadąc do rywala, też nie jesteśmy wyjątkiem. W końcu chcemy mieć jak najwięcej szans na zwycięstwo. W Gorzowie to się nikomu nie udaje od dłuższego czasu. Przeciwnicy szukają więc różnych sposobów, żeby jakoś temu zaradzić. Jak już mówiłem, kwestionowanie toru to na meczach ligowych jest już praktycznie standard.

Według sędziego, na godzinę przed meczem z Zieloną Górą, tor był nieregulaminowy. Gdy jednak zawody niedługo potem ruszyły, aż pięć razy bito rekord toru. Super czas uzyskał m.in. błyszczący od początku sezonu formą zielonogórzanin Patryk Dudek. Czy takie wyczyny i szybka jazda większości żużlowców byłyby naprawdę możliwe na niebezpiecznej nawierzchni? To pytanie odbieram jako retoryczne - powiedział Zmora. - A kara za złe przygotowanie toru jest. Trzeba szukać rozwiązania. Może sprawdzi się proponowany sędzia techniczny, dla którego konkretny mecz zaczynałby się już dzień wcześniej? Podobnie jak w imprezach światowych, gdzie torem zajmują się specjalnie wyznaczone do tego osoby i tam nikt nie kwestionuje stanu nawierzchni. Za ten pomysł trzymam kciuki, bo powinien wpłynąć na jakość i atrakcyjność rozgrywek ligowych. Liczę, że w ten sposób skończą się dyskusje o torach, a zaczną wyłącznie o super ściganiu. Od nałożonych kar będziemy się odwoływać. Przede wszystkim chcemy jednak wspierać długofalowe działanie, które rozwiąże ten problem.

RANKING STALOWCÓW PO 6. MECZU:

kolejno: ilość odjechanych wyścigów, ilość zdobytych punktów z bonusami, w nawiasie ilość bonusów, średnia biegowa, średnia meczowa

1. Niels Kristian Iversen (Dania) - 29, 69 (7), 2,379, 11,50

2.(+1) Michael Jepsen Jensen (Dania) - 26, 57 (9), 2,192, 9,50

3.(-1) Tomasz Gollob - 28, 61 (6), 2,179, 10,17

4.(+1) Matej Zagar (Słowenia) - 24, 51 (9), 2,125, 8,50

5.(-1) Krzysztof Kasprzak - 27, 56 (4), 2,074, 9,33

6. Bartosz Zmarzlik - 23, 38 (2), 1,652, 6,33

7. Adrian Cyfer - 16, 10 (2), 0,625, 1,67WYNIKI ZALEGŁYCH SPOTKAŃ:

PGE Marma Rzeszów - Unibax Toruń 48:42, Stelmet Falubaz Zielona Góra - Unia Leszno 51:39.ENEA EKSTRALIGA ŻUŻLOWA

1. Azoty Tauron Tarnów611+69
2. Stal Gorzów610+91
3. Unia Leszno67-2
4. Unibax Toruń66+20
5. Polonia Bydgoszcz66+7
6. Stelmet Falubaz Zielona Góra55-13
7. Betard Sparta Wrocław64-39
8. Lotos Wybrzeże Gdańsk64-34
9. PGE Marma Rzeszów53-33
10. Dospel Włókniarz Częstochowa62-66
Cztery najlepsze zespoły pojadą w play-off o mistrzostwo Polski.Najbliższa kolejka - niedziela 3 czerwca: Stal Gorzów - Unia Leszno (godz. 19.30, TVP Sport), Unibax Toruń - Azoty Tauron Tarnów (godz. 17, TVP Sport), Dospel Włókniarz Częstochowa - Betard Sparta Wrocław (godz. 18), PGE Marma Rzeszów - Polonia Bydgoszcz (godz. 19), Lotos Wybrzeże Gdańsk - Stelmet Falubaz Zielona Góra (godz. 18).