Nasi kajakarze płyną do nowych igrzysk

W kajakach zaczyna się zupełnie nowe rozdanie, bo od igrzysk olimpijskich w Londynie 2012 medale będą czekać na innych dystansach. Jak wygląda aktualny rozkład sił i ile w nim znaczą gorzowianie?
Tego dowiemy się już w ten weekend w Hiszpanii. W miejscowości Trasona poznamy mistrzów Europy seniorów. To jedna z dwóch najbardziej prestiżowych imprez w tym roku. Światowy czempionat odbędzie się w drugiej połowie sierpnia na Malcie w Poznaniu. - Wiadomo jednak, że to właśnie Europa rządzi w kajakach - powiedział trener AZS AWF Marek Zachara. - Dlatego każda walka o podium w Hiszpanii już będzie wielkim wyzwaniem.

Igrzyska w Pekinie zamknęły pewien etap w historii kajaków klasycznych. Od Londynu w tej dyscyplinie zostanie rozdanych 12 kompletów medali. U mężczyzn - zarówno u kajakarzy jak i kanadyjkarzy - zupełnie wypada dystans 500 m. Za to dla pań i panów wchodzi nowy, widowiskowy sprint na 200 m, który mogliśmy już oglądać w mistrzostwach świata. Kobiety podczas zmagań olimpijskich powalczą na 200 m w K-1 oraz na 500 m w K-1, K-2 i K-4. Panowie - w K-1 i K-2 na 200 m, K-1, K-2 i K-4 na 1000 m oraz w C-1 na 200 m i C-1, C-2 na 1000 m. - Zarządzający te ważne zmiany mówili o tym, że stawiają na konkurencje bardziej widowiskowe, telewizyjne, a takimi na pewno są sprinty - opowiadał Zachara. - Tam wszystkie osady płyną równo, o poszczególnych lokatach decydują ułamki sekund.

Do Hiszpanii gorzowskie kluby wysłały sześciu przedstawicieli. Pięciu - AZS AWF i jednego - Admira. Niedawno nasz akademicki klub pobił medalowy rekord w mistrzostwach Polski. - A teraz bijemy nasze najlepsze osiągnięcie w obecności na mistrzostwach Europy - stwierdził trener Zachara. - Życzę wszystkim naszym zawodnikom, aby ta ilość, z której jesteśmy bardzo dumni, przełożyła się również na finały A i jak najlepsze wyniki.

Jak zwykle największe nadzieje wiążemy z naszymi doświadczonymi kanadyjkarzami. 29-letni Roman Rynkiewicz popłynie z Wojciechem Tyszyńskim z Victorii Sztum w olimpijskiej konkurencji C-2 na 1 km. O dwa lata młodszy Łukasz Woszczyński ma też pływać w kanadyjkowej dwójce, ale na 500 m, a więc dystansie, który właśnie wypadł z igrzysk. Swoich szans będą również szukać kajakarze i kajakarki - Marcin Nickowski, Karolina Naja, Paulina Wiewióra oraz 19-latek z Admiry Rafał Rosolski. - Ktoś z nich też powinien dopłynąć aż do Londynu - zakończył Zachara.

Bezpośrednią transmisję z finałowych wyścigów w Hiszpanii przeprowadzi w sobotę i niedzielę Eurosport.