Siatkówka: Na wyjeździe robimy błąd za błędem. W Świdniku - 38

Siatkarze GTPS znów nie przywieźli z wyjazdu żadnego punktu. W Świdniku Avii postawili się w dwóch setach. Mogli postawić się bardziej, gdyby nie własne błędy.
Trener Sławomir Gerymski przed wyjazdem do oddalonego o 600 km Świdnika zapowiadał walkę. - Skoro oni nas tak w Gorzowie sponiewierali, może my wysoko wygramy u nich. Nastawiam chłopaków, że to ostatnia szansa na załapanie się do grupy, która walczy o czwórkę ligi. Jeśli nie wszystko jest stracone, chociaż spróbujmy - mówił trener GTPS.

Który to już raz, parkiet boleśnie zweryfikował marzenia i nadzieje szalenie ambitnego gorzowskiego szkoleniowca. Czwórka na dobre uciekła ekipie GTPS już w styczniu. A w sobotę Avia nam po prostu o tym... przypomniała. Całą energię skupić teraz trzeba na obronie bezpiecznego szóstego miejsca. Patrząc, jak niestabilną formę mają gorzowianie (składają się na to ciągle trapiące siatkarzy problemy finansowe i mała ilość treningów w pierwszej części sezonu), może być to zadanie trudne niesłychanie.

W Świdniku mogliśmy powalczyć mocniej. Sami oddaliśmy rywalowi 38 punktów! To liczba kosmiczna. Gospodarze popełnili 15 błędów własnych mniej. - To przeważyło i najbardziej nas boli. Oddaliśmy ten mecz. W innych siatkarskich elementach wcale nie byliśmy od Avii gorsi. Atakiem obie drużyny zdobyły po 48 punktów. W bloku wygraliśmy 12-8. Rywale mieli dwie asowe zagrywki więcej od nas - wylicza Dominik Chlebicki, kierownik drużyny z Gorzowa.

Siatkarze GTPS rozpoczęli mecz nietypowo, ustawieniem przesuniętym o cztery pozycje. - To wynikało z taktyki na ten mecz. Chcieliśmy, aby nasza najsilniejsza linia ataku trafiła na najsłabszy blok Avii. Nasi siatkarze mieli atakować po swoich ulubionych kierunkach, nie mając po drugiej stronie mocnego oporu - opowiada kierownik Chlebicki.

Taktyka, choć bystra, wypaliła nienajlepiej. Trener Gerymski - przy stanie 8:3 dla Avii - musiał już wziąć czas i lekko zrugać swoich podopiecznych. Później jeszcze na chwilę wróciliśmy do gry (13:13), ale rywale w końcu nam odskoczyli i pewnie wygrali pierwszą partię do 20.

- Nie poszło najlepiej nam w tym pierwszym secie. Misterny plan nas zawiódł, bo nie przyjmowali piłek ci zawodnicy, którzy mieli przyjmować. Jakub Guz i Mariusz Kowalski przez cały mecz świetnie trzymali plac, mieli przyjęcie na poziomie 80 procent, co jest doskonałym wynikiem. U nas dla odmiany Kamil Ratajczak i Bartek Mischke oddali sporo punktów w przyjęciu - argumentował Chlebicki.

Drugi set nie był wcale bardziej wyrównany. Ale gorzowianie mieli szansę, by go wygrać. Przegrywali 3:7, 10:15, nawet 13:19... by za chwilę na tablicy pojawił się wynik 21:21! Od tego momentu jednak: atak w aut, zepsuta zagrywka, zrobiło się 24:21 dla Avii. I tego seta już nasi siatkarze nie wyciągnęli.

Co ciekawe, w trzeciej odsłonie gorzowianie też przegrywali 21:24. Ale tę partię wygrali! - Rywale już celebrowali zwycięstwo, gdy nam świetnie zafunkcjonował blok. Skoczyliśmy po dobrych kierunkach i było 24:24. Później dołożyliśmy dwa punkty z kontry, po szalonych obronach i wydawało się, że mecz może stanąć na głowie - relacjonował kierownik GTPS.

Nie stanął. Avia prowadziła 15:14, gdy Krzysztof Grzesiowski miał czystą siatkę po ataku z szóstej strefy. Pocelował w aut. I od tego momentu ruszyła lawina błędów gorzowian, której nie udało się zatrzymać.

AVIA ŚWIDNIK - RAJBUD GTPS GORZÓW 3:1

SETY: 25:20, 25:22, 24:26, 25:19.

Avia: Michalski, Makowski, Pawłowski, Malicki, Wójcicki, Guz, Kowalski (libero) oraz Jarosz, Dziewit, Grabarczyk, Jaskulski.

GTPS: Stępień, Szlubowski, Mach, Hunek, Woroniecki, Grzesiowski, Ratajczak (libero) oraz Olichwer, Kupisz, Wroński, Mischke, Adamowicz.

WYNIKI Z 21. KOLEJKI:

Avia Świdnik - Rajbud GTPS Gorzów 3:1, Joker Piła - Fart Kielce 3:0, SMS PZPS Spała - Morze Bałtyk Szczecin 3:0, Trefl Gdańsk - Ślepsk Suwałki 3:1, BBTS Bielsko-Biała - Energetyk Jaworzno 3:0, AZS PWSZ Nysa - Pronar Parkiet Hajnówka 3:1. Pauzował Orzeł Międzyrzecz.