Nasi żużlowcy wysoko wśród najbogatszych sportowców

Tomasz Gollob zarobił więcej niż Jakub Błaszczykowski, a Grzegorz Walasek przebił zarobkami Justynę Kowalczyk - wynika z publikacji ?Super Expressu?, który szacuje dochody setki najbogatszych polskich sportowców.
Listę najlepiej zarabiających polskich sportowców, według "SE", otwiera as Formuły 1 - Robert Kubica. Pierwszy żużlowy i zarazem lubuski akcent zajmuje dziewiątą pozycję. Lider drużyny Stali Gorzów, zarazem jeden z kilku najlepszych żużlowców na świecie, zarobił ponoć 4,8 mln zł w ub.r. Najpokaźniejsza składowa część zarobków Golloba miała wypłynąć z kasy gorzowskiej Stali - 1,8 mln zł.

Pomiędzy plejadą polskich futbolistów na pensjach w zagranicznych klubach - na 22. pozycji w zestawieniu plasuje się drugi na tej liście żużlowiec - Rune Holta. "SE" ocenia, że Norweg-Polak zarobił w 2009 r. 2,56 mln zł, z czego 1,2 mln zł jako reprezentant Stali Gorzów.

Mistrzów z Falubazu Zielona Góra w setce znalazło się trzech. Najlepiej wiodło się ponoć Grzegorzowi Walaskowi, który zajął 32. miejsce z zarobkami - 1,77 mln zł, 1,2 mln zł w Falubazie. Walasek wyprzedza m.in. boksera Tomasza Adamka, tenisistę Łukasza Kubota, biegającą na nartach Justynę Kowalczyk, piłkarza Rubina Kazań Rafała Murawskiego. Przy czym Walaska nie zadowoliły te zarobki, bo opuścił Zieloną Górę, by w Polonii Bydgoszcz zarabiać więcej.

43. na liście najbogatszych jest drugi filar Falubazu Piotr Protasiewicz. "SE" szacuje, że "pepe" zarobił 1,56 mln zł, a z tej kwoty 1,1 mln zł miał mu wypłacić Falubaz. Jeśli szacunki są trafne, to Protasiewicz zarabia więcej niż np. naturalizowani Polacy - piłkarz Roger Guerreiro (AEK Ateny) i koszykarz Dawid Logan (Asseco Prokom Gdynia).

52. na liście, trzeci i już ostatni z Falubazu, jest żużlowiec Rafał Dobrucki. "SE" zajrzał mu do portfela i dostrzegł 1,3 mln zł zarobionych w 2009 r., sugeruje też, że 900 tys. zł, zatem lwia część, została wyjeżdżona w barwach klubu z Zielonej Góry. Dobrucki ma za plecami: boksera Andrzeja Gołotę, czempionów lekkoatletyki - Tomasza Majewskiego, Anitę Włodarczyk, siatkarskiego mistrza Europy Pawła Zagumnego.