Sport.pl

Jedna nasza żużlowa niewiadoma

Grube miliony wydali na transfery prezesi klubów ekstraligi. W tym roku udali się na wyjątkowo drogie zakupy. Żużlowcy od kilku dni podpisują kontrakty. Jeszcze sporo umów zostało do podpisania, ale już dziś w zasadzie wszystkie karty są odkryte.
Najszybciej poznaliśmy nowy skład Caelum Stali Gorzów. Oficjalnie nowi zawodnicy zostaną przedstawieni kibicom 11 grudnia w Galerii Askana. Prezes Władysław Komarnicki, tak jak dwa lata temu, został królem polowania, już kilka tygodni temu "wygadał się", że celuje w potężną zwierzynę. Łupem gorzowian padł Duńczyk Nicki Pedersen, były as Włókniarza Częstochowa. Bardzo drogie polowanie ma wreszcie przynieść efekt w postaci sukcesu w ekstralidze. Nową twarzą w Stali będzie też inny zawodnik z Częstochowy Tomasz Gapiński. Odwrotny kierunek obrał Norweg z polskim paszportem Rune Holta, który po dwóch sezonach startów w Gorzowie będzie ścigał się pod Jasną Górą. Zatrudnienie znalazł też Szwed Peter Karlsson, który Stal zamienia na Marmę Rzeszów.

W drugim z lubuskich klubów nie zanosiło się na wielkie "zakupy", bo dla działaczy zielonogórskiego Falubazu priorytetem było utrzymanie mistrzowskiego składu. Wszystkich zaskoczył jednak kapitan złotego zespołu Grzegorz Walasek. Zdecydowanie lepsza oferta z Polonii Bydgoszcz skusiła "Grega", który po czterech sezonach opuszcza pokład mistrzów. Grzegorz Walasek podpisał z bydgoszczanami dwuletni kontrakt. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że naszego wychowanka zastąpi w składzie czołowy zawodnik świata Amerykanin Greg Hancock. - Prowadzimy z nim rozmowy, ale kontrakt nie został podpisany, negocjujemy też z Rosjaninem Emilem Sajfutdinowem, który jeszcze nie zawarł umowy z Polonią Bydgoszcz - powiedział prezes Falubazu Robert Dowhan. Rosyjski junior pewnie zostanie jednak w Polonii, a do Falubazu trafi Hancock, który ostatnio ścigał się w Częstochowie, gdzie na asy światowego speedwaya zabrakło pieniędzy. Włókniarz to jedyny ekstraligowy klub, który w zasadzie nie skompletował jeszcze drużyny na kolejny sezon.

Niewykluczone jest jednak też to, że amerykańskiego asa kusi jeszcze tarnowska Unia. Ale na czwartkowej prezentacji beniaminka ekstraligi nie było mowy o startach Hancocka w Tarnowie. Ogłoszono za to, że z Unii Leszno do ekipy "Jaskółek" trafił Krzysztof Kasprzak, z Wrocławia Tomasz Jędrzejak, a z Lotosu Gdańsk junior Martin Vaculik. Z kolei tarnowską drużynę opuścił niespodziewanie Janusz Kołodziej, on swoją Unię zamienił na tę z Leszna. Wymiana Kasprzaka na Kołodzieja to jedyna roszada w leszczyńskiej ekipie.

Mocnych zawodników zatrudniły też kluby z Torunia i Wrocławia. Wicemistrz Polski z grodu Kopernika bardzo chce odzyskać tytuł, dlatego najsłabszego w swoim zespole Roberta Kościechę (trafił do Polonii) zastąpił Duńczykiem Hansem Andersenem, zawodnikiem, który po roku startów w Gdańsku wraca do Torunia. Kolejnego duńskiego żużlowca z Lotosu "wyciągnęli" wrocławianie. Kenneth Bjerre powinien być solidnym wzmocnieniem drużyny ze stolicy Dolnego Śląska.