Sport.pl

Na początek żużlowej ekstraligi hit w Gorzowie, a mistrz do Tarnowa

Na inaugurację ekstraligowego sezonu 2010 gorzowscy żużlowcy w hicie kolejki podejmą Unię Leszno, a mistrzowie Polski z Falubazu Zielona Góra zmierzą się na wyjeździe z tarnowskim beniaminkiem. Na lubuskie derby poczekamy do połowy maja.
Prawdziwi fanatycy speedwaya już mogą planować wakacje, święta, czy wyjazdy weekendowe. Wielu kibiców robi to zgodnie z terminarzem rozgrywek ligowych, który w środę został ustalony w Zielonej Górze. Oficjalne losowanie miało uroczysty charakter, a odbyło się w Palmiarni.

Dla lubuskich fanów w terminarzu z pewnością ważne są wszystkie daty, ale najbardziej interesują ich dwa terminy pojedynków derbowych. Przyszłoroczne spotkania Falubazu Zielona Góra ze Stalą Gorzów odbędą się mniej więcej w tym samym czasie, co w minionym sezonie. Najpierw odwieczni rywale zmierzą się 16 maja w Zielonej Górze, a rewanż na gorzowskim torze rozegrany zostanie 6 czerwca.

Jak zawsze istotny jest początek rozgrywek. W tym przypadku niepocieszeni mogą być kibice Falubazu, bo mistrzów Polski na własnym torze zobaczą dopiero 2 maja w czwartej kolejce spotkań, w starciu z wrocławianami. To efekt modernizacji zielonogórskiego stadionu, który ma się zakończyć dopiero pod koniec kwietnia. W tej sytuacji mistrz najpierw pojedzie do Tarnowa, kolejny mecz - z Włókniarzem Częstochowa - już został przełożony na 13 czerwca, a w trzeciej serii zmierzy się w Toruniu z Unibaksem. Także gorzowianie mecz z drugiej kolejki we Wrocławiu pojadą nie 11., a 25. kwietnia. - Początek w Tarnowie może być trudny, bo wiadomo, że beniaminek rozgrywek bardzo będzie chciał zbić mistrza - mówił trener Falubazu Piotr Żyto. - Ale bardziej mnie martwi to, że remont stadionu jeszcze się nie rozpoczął. Mam obawy, czy ciężki sprzęt na czas opuści tor, tak, byśmy dobrze przygotowali się do sezonu. Dobrze, że modernizację wykona ta sama firma, która budowała stadion w Toruniu, bo zdaje sobie sprawę z tego, że szybko będziemy potrzebować toru do jazdy.

Takiego problemu nie mają gorzowianie. Pierwszy mecz Stali będzie hitem kolejki. W wielkanocny poniedziałek do Gorzowa przyjedzie leszczyńska Unia, czyli zespół, który w minionym sezonie prowadził do boju obecny trener naszej ekipy Czesław Czernicki.

Tak pojedzie ekstraliga w sezonie 2010

Faza zasadnicza:

1. kolejka - 5 kwietnia (rewanże 1 sierpnia): Caelum Stal Gorzów - Unia Leszno, Unia Tarnów - Falubaz Zielona Góra, Włókniarz Częstochowa - Polonia Bydgoszcz, Unibax Toruń - Atlas Wrocław;

2. kolejka - 11 kwietnia (18 lipca): Wrocław - Gorzów (25 kwietnia), Zielona Góra - Częstochowa (13 czerwca), Bydgoszcz - Tarnów, Leszno - Toruń;

3. kolejka - 18 kwietnia (11 lipca): Gorzów - Bydgoszcz, Toruń - Zielona Góra, Wrocław - Leszno, Częstochowa - Tarnów;

4. kolejka - 2 maja (4 lipca): Tarnów - Gorzów, Zielona Góra - Wrocław, Leszno - Częstochowa, Bydgoszcz - Toruń;

5. kolejka - 9 maja (20 czerwca): Gorzów - Częstochowa, Leszno - Zielona Góra, Wrocław - Bydgoszcz, Toruń - Tarnów;

6. kolejka - 16 maja (6 czerwca): Zielona Góra - Gorzów, Bydgoszcz - Leszno, Częstochowa - Toruń, Tarnów - Wrocław (rewanż 27 czerwca);

7. kolejka - 23 maja (30 maja): Toruń - Gorzów, Zielona Góra - Bydgoszcz, Wrocław - Częstochowa, Leszno - Tarnów;

Faza finałowa (systemem mecz i rewanż):

1. runda - 15 i 22 sierpnia;

2. runda - 28 sierpnia i 5 września;

mecze o trzecie miejsce oraz mecze o pierwsze miejsce - 19 i 26 września.