Walczymy z młodością z Sopronu, przegrywamy 64:78

Z czwartym zespołem Euroligi w poprzednim sezonie zaczęliśmy bardzo równo, potem goniliśmy węgierską drużynę w czwartej kwarcie. Od przegranej w Hiszpanii na pewno jest postęp. To dobrze wróży na przyszłość.
O tym jaką w Sopronie Euroliga jest codziennością (węgierski zespół występuje w tych rozgrywkach nieprzerwanie od wielu lat) świadczy choćby frekwencja na trybunach. Węgrzy jak zwykle byli bardzo żywiołowi, ale na meczu z KSSSE AZS PWSZ - tak samo jak przed tygodniem, gdy ich zespół na inaugurację pokonał Koszyce - wypełnili halę tylko w połowie. Podobnie było w poprzednim sezonie. Hala Euroleasingu pękała w szwach w rundzie finałowej, gdy ta drużyna wspaniale pracowała na awans do Final Four i miano największej rewelacji rozgrywek.

Gorzów to debiutant. Gdy w końcu wrócimy na pierwszy mecz w domu to na pewno w naszej hali przy ul. Chopina trudno będzie znaleźć wolne miejsce, bo przecież jeszcze nigdy nie gościliśmy rywali z tego poziomu. Najpierw jednak przechodzimy szybką lekcję Euroligi na wyjazdach. - To był na pewno lepszy nasz występ niż ten przed tygodniem w Hiszpanii - powiedział po meczu na Węgrzech trener KSSSE AZS PWSZ Dariusz Maciejewski. - Wygraliśmy, ale nie było łatwo. Gorzów miał kilka szans, aby odwrócić losy spotkania, na szczęście ich nie wykorzystał - przyznał szkoleniowiec Euroleasingu Norbert Szekely.

Na inaugurację w Hiszpanii zawaliliśmy pierwszą połowę. W środę w Sopronie dobre mieliśmy początek i koniec. Ostatni raz wygrywaliśmy 11:10. Potem kilka razy doprowadzaliśmy do remisu. Na początku drugiej kwarty było jeszcze 20:20. I wtedy przytrafił nam się jeden z dwóch w tym spotkaniu przestojów. Serie punktowe w drugiej i trzeciej części gry dały Euroleasingowi prowadzenie w 23 min - 54:33. Gorzowianki jednak walczyły do końca, starały się zmniejszyć straty. W 39. min było 75:64 dla gospodyń. Ostatecznie przegraliśmy różnicą 14 pkt.

Oglądając twardy, waleczny i skuteczny zespół z Węgier trudno było uwierzyć, że tylko Edit Ratkaine zdobywa koszykarskie doświadczenia od wielu sezonów - w maju skończyła 34 lata. Pozostałe koszykarki Euroleasingu niedawno świętowały 20 urodziny, a Serbka Tijana Krivacević będzie nawet je obchodzić dopiero w maju przyszłego roku. KSSSE AZS PWSZ rzuciła 8 pkt. Największą gwiazdą była jednak 20-latka Jelena Milovanović, która przecież miała w tym meczu nie zagrać. W trakcie poniedziałkowego treningu pojechała do szpitala z zawrotami głowy i zaburzeniami wzroku. W dniu meczu poprosiła jednak o włączenie jej do składu. W 27. min zdobyła 21 pkt (8/14 z gry), do tego dodała 3 zbiórki i 4 przechwyty. Niesamowite i w zawodowym sporcie normalne. Trenerzy o urazach w obozie przeciwnika zawsze słuchają z przymrużeniem oka. Ci najlepsi gracze między meczami mogą się leczyć, ale w dniu ważnej gry pojawiają się w szatni i walczą na całego. Tak jak Milovanović - objawienie poprzedniego sezonu w Eurolidze i koszykarka na pewno nietuzinkowa.

Pozytywne liczby gorzowianek na Węgrzech: 48 proc. z gry (duży postęp w porównaniu z występem w Hiszpanii), wyrównana walka z Euroleasingiem na tablicach (27-28). Czego musimy się wystrzegać? Na pewno strat. W środowym spotkaniu oddawaliśmy rywalkom piłkę aż 23 razy. Najważniejsze jednak, że jedna, czy druga wyjazdowa porażka z zespołami, które przewodzą w naszej grupie Euroligi, na pewno nie złamały naszych akademiczek. W sobotę mamy przerywnik ligowy w domu z Rybnikiem, a potem ruszamy do Pragi. Mocno powalczyć z jeszcze lepszym skutkiem.

MKB EUROLEASING SOPRON - KSSSE AZS PWSZ GORZÓW 78:64

KWARTY: 18:18, 24:13, 21:13, 15:20.

Euroleasing: Holt 16, Horti 9, Krivacević 8, Honti 5, Semsei 4 oraz Milovanović 21 (2x3), Ratkaine 11 (2), Miljković 2, Varga 2.

KSSSE AZS PWSZ: Żurowska 15, Sapowa 13 (1x3), Kaczmarczyk 8 (1), Piekarska 8, Richards 5 (1) oraz Spencer 7 (1), Dureika 4, Vidacić 4, Dźwigalska 0.

WYNIKI Z 2. KOLEJKI:

MKB Euroleasing Sopron - KSSSE AZS PWSZ Gorzów 78:64, ZVVZ USK Praga - Rivas Ecopolis 76:83, Good Angels Koszyce - Bourges Basket 53:64