Memoriał jakiego jeszcze nie było

Finisz sezonu 2009 może być niesamowicie emocjonujący i ciekawy. W tę sobotę czuję medal Golloba w finale IMP, później końcówka fazy zasadniczej, gdzie realnie Stal zgarnąć może pięć kolejnych punktów.
Po zwycięstwach nad Gdańskiem i Częstochową, nie tylko cieszymy się ze zdobytych punktów, ale z coraz bardziej ustabilizowanej i wysokiej dyspozycji naszych jeźdźców. Gollob, Holta i Zagar jadą "swoje", a ważne punkty dowożą Jonasson i Ruud. Poniżej oczekiwań spisuje się ostatnio Peter Karlsson i przed najważniejszymi meczami roku, musi przypomnieć sobie, jak jeździł w pierwszych rundach.

Dokładnie nie wiadomo, które miejsce zajmą nasi po fazie zasadniczej rozgrywek. Jeszcze zanim odnieśli ostatnie zwycięstwa napisałem, że czuję myszkę miki w pierwszej rundzie play-off. Kalkulacja jest prosta. Po czternastu rundach, pierwsza drużyna Speedway Ekstraligi zmierzy się z szóstą, druga z piątą i trzecia z czwartą. Bez znaczenia pozostanie to, co działo się od kwietnia. To będzie walka o życie!

Ale kibice w Gorzowie mogą liczyć na coś więcej. W pierwszą sobotę września, uwaga wszystkich fanów żużla skupi się nad stadionem im. Edwarda Jancarza, gdzie nasi młodzi reprezentanci kraju powalczą o obronę tytułu drużynowych mistrzów świata do lat 21. Już napływają pierwsze zgłoszenia od dziennikarzy i kibiców, głównie z zagranicy. Impreza zapowiada się atrakcyjnie i jest niejako sprawdzianem przed zorganizowaniem wymarzonych rund Grand Prix, czy finału Drużynowego Pucharu Świata. Władze światowego żużla wiedzą, że speedway jest w Gorzowie dyscypliną sportu numer jeden i Państwa obecność oraz doping, muszą to potwierdzić.

Kolejną, jedyną w swoim rodzaju imprezą, jest dwunasty Memoriał Edwarda Jancarza. Od przyszłego tygodnia ruszamy z kampanią promocyjną zawodów, które tym razem odbędą się w zupełnie innej formie. Siedem duetów drużyn ekstraligowych, gdzie w skład reprezentacji wchodzić będą junior i senior. Turniej par, będzie miał więc smaczek rywalizacji w CenterNet Mobile Speedway Ekstralidze. Zaproszenia wysłane zostały między innymi do Zielonej Góry. Falubaz reprezentować będzie eksportowa para Grzegorzów, Walasek i Zengota. Reszty na razie zdradzić nie mogę. Dwunasty Memoriał "Dżinksa" odbędzie się w niedzielny wieczór, 9 sierpnia.

Po ubiegłorocznym spotkaniu gigantów i kolejnym triumfie Jasona Crumpa, warto spróbować czegoś innego. Rozpatrywany był też wariant rozegrania meczu drużynowego żółto-niebieskich z jedną z drużyn szwedzkich. Ostatecznie jednak zatwierdzono 21-biegowy turniej par. Taka formuła z pewnością ucieszyłaby samego Eddy'ego, który przecież wywalczył cztery medale w mistrzostwach świata par (dwa srebrne, dwa brązowe) i pięć krążków mistrzostw Polski par klubowych.

Już dziś zachęcam Państwa do zarezerwowania sobie terminów. Liga jedzie swoim torem, a zawody 9 sierpnia i 5 września swoim. Tego w Gorzowie jeszcze nie było i będzie się działo!

* Jacek Dreczka - rzecznik Stali Gorzów