Sport.pl

Caelum Stal w sierpniu: cud lub koniec

Defekt sprzętu i słabsza jazda lidera Tomasza Gollob powodują, że pechowo przegrywamy z Toruniem i jesteśmy skazani na piąte miejsce w tabeli. Znów Caelum Stal czeka przedwczesny koniec sezonu? Nie chcemy o tym słyszeć!
Przed wyścigami nominowanymi gorzowianie wygrywali różnicą 7 pkt, a jednak przegrali z Unibaksem Toruń 44:45. Los tym razem Caelum Stali nie sprzyjał. Tuż przed meczem kontuzji doznał Matej Zagar (przyzwoicie - 8 pkt - zastąpił go Rafał Okoniewski), masę punktów nasi zawodnicy pogubili też przed defekty, wykluczenia i nieprzemyślaną jazdę na dystansie. Po tej niezwykle istotnej stracie bardzo skomplikowaliśmy swoje dalsze losy w ekstralidze. - Pokazaliśmy jednak, że nawet osłabieni byliśmy lepsi od lidera i nie zasłużyliśmy na porażkę - powiedział menadżer Caelum Stali Stanisław Chomski. - Dalej nie mamy już szans na kalkulację. Musimy jechać tak, aby naszej mocy, z obojętnie którego miejsca w tabeli, starczyło na czołową czwórkę.

Muszą być świadomi

Przebić się do strefy medalowej, czyli wygrać ćwierćfinał play-off i nie skończyć tak jak rok temu sezonu w sierpniu to będzie niezwykle trudne zadanie, bo trafimy na jednego z faworytów rozgrywek (najpewniej Toruń lub Leszno). Mecz z Unibaksem pokazał, że forma stalowców rośnie, zawodnicy (Peter Karlsson, Rune Holta) coraz bardziej cieszą się szybką jazdą i poszczególnymi zwycięstwami. Gdzieś jednak, w najważniejszych momentach meczu, brakuje niuansów, drużynowej świadomości. Czasami trzeba pojechać rozważniej, nie upaść, na siłę nie wyprzedzać. Tak, aby odnieść wspólny, a nie tylko indywidualny sukces. Przykład - 15. wyścig spotkania z Toruniem. Karlsson z Holtą absolutnie nie przejmowali się taktyką. Parli do przodu, nie myśląc o koledze i zwycięstwie Caelum Stali (wystarczyło, aby przywieźli 2 pkt). I przegrali z kretesem - 1:5. Nie bez powodu ostatnio w ekstralidze dominowały i rozdzielały medale Unibax, Unia i Falubaz - drużyny z wychowankami i krajowymi zawodnikami w składzie. Czy międzynarodowe towarzystwo z Gorzowa w sierpniu jest w stanie złamać tą zasadę? Oby, bo dwa tak krótkie sezony z rzędu za ok. 15 mln zł i za każdym razem dalsze miejsce w tabeli to będzie niestety wielka porażka.

Zgłoszenie od Okoniewskiego

Brak Zagara dał menadżerowi Chomskiemu sygnał, że odesłany na ławkę rezerwowych Rafał Okoniewski wcale nie próżnuje. W meczu z liderem pokazywał to, co potrafi najlepiej - błyskawiczne wyjścia spod taśmy. Zawodnik pogubił zbyt wiele punktów na dystansie (mógł zostać bohaterem spotkania z dorobkiem bliskim kompletu), ale to tym razem zwalmy na karb zbyt długiej przerwy w startach w najsilniejszej na świecie polskiej ekstralidze. "Okoń" zapewne w najbliższym pojedynku z Lotosem Gdańsk zastąpi Davida Ruuda. Co jednak dalej? Na wyjazdach chyba jednak Szwed, a na naszym torze obaj powinni być gotowi do walki, bo jak widać urazów w żużlu nie brakuje. O swoją formę Okoniewski nie musi się martwić. To liderowi Gollobowi nie wolno kończyć spotkania z jednocyfrowym dorobkiem. Z historii spotkań Caelum Stali jasno wynika, że jeśli kapitan nie wygrywa wyścigów i dobrze nie punktuje to nasz zespół niestety jest skazany na porażki.

Pełny nie tylko na derby

Pomylili się kibice Falubazu. Stadion im. Edwarda Jancarza nie jest pełen gorzowskich fanów tylko na derby. Prawie wszystkie miejsca mogą być również zajęte na lidze w piątek. Wystarczy tylko pomyśleć o tańszych biletach - takie były na Unibax. Pewnie wpływy w kasie takie same, a może i trochę większe, jak na mecze z łysinami na widowni, a jakże inna, wspaniała atmosfera wielkiego żużlowego wydarzenia...

CAELUM STAL PO 10. MECZU:

Tomasz Gollob - 51, 111, 2,176; 11,10; Peter Karlsson - 46, 89, 1,935, 8,90; Matej Zagar - 44, 83, 1,886, 9,22; Rune Holta - 52, 93, 1,788, 9,30; David Ruud - 30, 38, 1,267, 5,43; Rafał Okoniewski - 15, 18, 1,200, 4,50; Thomas H. Jonasson - 36, 37, 1,028, 4,63; Adrian Szewczykowski - 10, 7, 0,700, 1,40; Paweł Zmarzlik - 12, 5, 0,417, 1,25; Łukasz Cyran - 4, 1, 0,250, 0,33.

kolejno: ilość odjechanych wyścigów, ilość zdobytych punktów z bonusami, średnia biegowa, średnia meczowa