Aby żużlowe derby były świętem

Kibiców Stali i Falubazu czeka w niedzielę najważniejszy mecz sezonu. Gorzowski klub i policja wierzą, że zawody będą przypominały piknik, a nie świętą wojnę.
Porządku w pobliżu stadionu i na trasie z Gorzowa do Zielonej Góry pilnować będzie kilkuset policjantów. - Będzie tylu funkcjonariuszy, ile potrzeba. Współpracujemy z naszymi kolegami z Zielonej Góry. Będziemy sprawdzać, co dzieje się na trasie. Wszystko z nadzieją, że w niedzielę uczestniczyć będziemy w pięknym, sportowym pikniku. Nie chcemy kolejnych zakazów stadionowych. Chcemy emocji tylko na torze - mówi Marek Waraksa z zespołu prasowego lubuskiej policji.

Apeluje, aby każdy kibic z Zielonej Góry włożył za przednią szybę swojego auta białą kartkę. To ułatwi pracę policjantom i usprawni dojazd fanów na stadion. - Pomożemy zielonogórzanom. Poprowadzimy samochód od rogatek miasta aż do parkingu przy stadionie - dodaje Waraksa. Policja zapowiada wyrywkową kontrolę pojazdów w sąsiedztwie obiektu, nie tylko tych z zielonogórskimi rejestracjami. Jeśli funkcjonariusze znajdą w aucie przedmioty niebezpieczne, kibic nie trafi na stadion, tylko na komendę.

Parking dla zielonogórzan będzie zorganizowany na pętli autobusowej na końcu ul. Śląskiej. - Organizatorzy zasugerowali, aby tam go utworzyć [ostatnio kibice Falubazu parkowali nad Wartą - przyp. red.]. Zgodziliśmy się. Jest bliżej na stadion, jest więcej miejsca. Jest też bezpieczniej, bo obok będziemy mieli bazę radiowozów - wylicza Waraksa.

Dla gorzowian, jak zwykle, zostanie przygotowany parking przy markecie Jysk. Drogi dojazdowe do stadionu zostaną zamknięte - w strefę wokół areny zmagań żużlowców wjadą tylko pojazdy ze specjalnymi przepustkami, taksówki i autobusy MZK.

Organizatorzy apelują do gorzowskich fanów, aby na mecz nie jechać swoim samochodem, tylko wybrać komunikację miejską. Autobusów MZK będzie więcej i będą kursować częściej. - Uruchomimy dodatkowe autobusy na liniach 101, 111 i 125. Będą kursować co 20 minut od 15.45. Na trasy wyjadą także przegubowce, aby dla każdego kibica starczyło miejsca - opowiada Marcin Pejski, rzecznik MZK. Tradycyjnie, co 5-8 minut z parkingu dla kibiców Stali pojedzie autobus linii S. I tak aż do rozpoczęcia meczu. Przystanek końcowy będzie przy skrzyżowaniu z ul. Kwiatową.

Gorzowski klub przygotował dla kibiców Falubazu 852 bilety. Wszystkie sprzedano w Zielonej Górze wczoraj, w pierwszym dniu przedsprzedaży. W kilkadziesiąt minut! Fani Stali jeszcze mogą kupować wejściówki. W sklepiku klubowym w Askanie zostało ok. tysiąca biletów na miejsca siedzące. Jeśli będzie potrzeba, klubu uruchomi też pulę wejściówek na miejsca stojące.

Bramy stadionu zostaną otwarte o godz. 15.30. O godz. 17 i 17.45 tylko dla tych, którzy już zajmą miejsca na trybunach (to ma być zachęta, aby przyjść wcześniej), rozpoczną się konkursy z cennymi nagrodami - wysokiej klasy skuterem i ubiegłorocznym kevlarem Rune Holty. Początek zawodów o godz. 18.30. Gospodarze będą mogli wejść na stadion bramami wyłącznie od ul. Śląskiej. Specjalnie na ten mecz zostanie otwarta dodatkowa bramka przy parkingu policyjnym przy ul. Kwiatowej, obok ogródka piwnego, który tym razem będzie zamknięty.

- To jest mecz podwyższonego ryzyka, dlatego prosimy też dokładnie wypełnić bilety - tłumaczy dyrektor Stali Łukasz Gniazdowski. - Na dwóch jego częściach należy wypisać imię, nazwisko i numer PESEL. Jedną część trzeba będzie oddać przy wejściu. Trafi ona do archiwum i w każdej chwili, jeśli zajdzie taka konieczność, może być udostępniona policji.