Sport.pl

Zaczniemy ostro, ale na lubuskie derby poczekamy do maja

Zielonogórsko-częstochowski rewanż za tegoroczny pojedynek o brązowy medal i hit kolejki Unia Leszno - Stal Gorzów - tak rozpocznie się ekstraligowy sezon 2009. Na lubuskie derby czekać będziemy prawie do końca maja.


Są tacy kibice, którzy na ligowy terminarz nowego sezonu czekają z niecierpliwością już chwilę po zakończeniu ostatnich meczów kończącego się sezonu. To prawdziwi fanatycy, którzy zgodnie z tym terminarzem planują wakacje, święta czy wyjazdy weekendowe. Ale to z pewnością nie dla nich działacze ekstraligi ustalają nowy terminarz już w listopadzie. Nie zmienia to jednak faktu, że fani czarnego sportu w oparciu o nowy kalendarz spotkań rozpoczynają spekulacje dotyczące przebiegu następnego sezonu i już zaczynają układać ligowe tabele.

Los łaskawy dla zielonogórzan

Z losowania nowego terminarza, które w obecności udziałowców Ekstraligi SA odbyło się w Toruniu, z pewnością zadowoleni są kibice zielonogórscy. Bo ZKŻ sezon rozpocznie na własnym torze. Rywalem naszych żużlowców będzie Włókniarz Częstochowa, czyli już na inaugurację sezonu dojdzie do rewanżu za tegoroczny - wygrany przez zielonogórzan - pojedynek o brązowy medal. - Los okazał się dla nas łaskawy, bo to dobrze, że sezon rozpoczniemy u siebie - powiedział prezes zielonogórskiego klubu Robert Dowhan. - Cieszę się też, że dostaliśmy rywala z górnej półki, bo już na początku rozgrywek kibice pewnie przeżyją duże emocje. Te emocje spotęguje pewnie fakt, że częstochowianie w tym roku walczyli z nami o medal.

Na jeszcze silniejszego rywala trafili gorzowianie. Stal "na dzień dobry" stoczy pojedynek z wicemistrzem Polski Unią Leszno, i to na terenie przeciwnika. Ten pojedynek już dziś określono mianem hitu pierwszej kolejki spotkań sezonu 2009.

W następnych rozgrywkach, podobnie jak w tym roku, zespoły najpierw w fazie zasadniczej rywalizować będą systemem mecz i rewanż, a w rundzie finałowej czołowa szóstka walczyć będzie o medale. Nowością terminarza jest to, że wszystkie - poza poniedziałkiem wielkanocnym - kolejki zaplanowano na niedziele. Nie będzie więc - tak jak ostatnio - piątkowych serii spotkań.

Nie trzeba jeździć w lany poniedziałek

Lubuscy kibice z pewnością w nowym terminarzu szukali dwóch, szczególnie ważnych dla nich dat, które wyznaczają rozegranie spotkań derbowych. Pierwszy pojedynek ZKŻ ze Stalą rozegrany zostanie w Zielonej Górze 24 maja, a rewanż na gorzowskim torze odbędzie się 21 czerwca. W odróżnieniu do minionego sezonu, kiedy derby dostaliśmy już w pierwszej kolejce, teraz na "świętą wojnę" kibice trochę się naczekają. Do sytuacji z tego roku dojść jednak nie mogło, bo... - Udziałowcy Ekstraligi poparli mój wniosek, by na inaugurację nie rozgrywać spotkań derbowych - wyjaśnił Robert Dowhan. - I nie miałem na myśli tylko naszych meczów z Gorzowem, ale także pojedynki bydgoszczan z torunianami czy zielonogórzan z Unią Leszno.

Drugi wniosek Roberta Dowhana, do którego przychylnie ustosunkowali się działacze innych klubów, dotyczył rozgrywania drugiej kolejki spotkań niekoniecznie zgodnie z narzuconym terminem, czyli 13 kwietnia w poniedziałek wielkanocny. - Zaproponowałem, by mecze mogły być rozgrywane również w niedzielę 12 kwietnia lub w kolejnym wolnym od ligi terminie, czyli 26 kwietnia - mówił prezes ZKŻ S.A. - Dlatego, że w poniedziałek wielu żużlowców ścigać się będzie w lidze angielskiej. W tej sytuacji zainteresowane kluby, żeby nie posyłać do boju osłabionych drużyn, wyznaczą inny termin spotkania.

Zielonogórscy kibice pewnie dobrze pamiętają, że do podobnej sytuacji doszło w sezonie 2007. Wtedy ZKŻ i Polonia Bydgoszcz przełożyły mecz i do rywalizacji doszło w Wielkanoc.

Prezes w żużlowej komisji śledczej

Prezesi klubów ekstraligi nie spotkali się w Toruniu tylko po to, by ustalić nowy terminarz. Oprócz wielu spraw dotyczących zatwierdzenia regulaminu rozgrywek, na uwagę zasługuje m.in. fakt powołania czegoś w rodzaju komisji śledczej. Jej członkowie mają cofnąć się pamięcią do fazy finałowej minionego sezonu i dokładnie zbadać powody dwukrotnego przekładania terminu meczu Włókniarza Częstochowa z Unią Leszno. Wtedy obie strony miały do siebie sporo pretensji, zrodziły się oskarżenia o nieuczciwe zagrywki. - Dlatego dostaniemy do analizy wszelkie zebrane materiały dotyczące tego meczu - powiedział Robert Dowhan, który razem z prezesem Stali Gorzów Władysławem Komarnickim i przedstawicielem toruńskiego klubu tworzy trzyosobową komisję. - Postaramy się wskazać tych, którzy wtedy zawinili, i wydać orzeczenie, które może doprowadzić nawet do ukarania któregoś z klubów. Chodzi nam przede wszystkim o to, by w przyszłości nie dochodziło do podobnych sytuacji.Tak pojedzie ekstraliga w sezonie 2009:

Faza zasadnicza: 1. kolejka - 5 kwietnia (rewanże 2 sierpnia): Zielona Góra - Częstochowa, Leszno - Gorzów, Gdańsk - Toruń, Bydgoszcz - Wrocław, 2. kolejka - 13 kwietnia (26 lipca): Wrocław - Gdańsk, Gorzów - Bydgoszcz, Częstochowa - Leszno, Toruń - Zielona Góra, 3. kolejka - 19 kwietnia (19 lipca): Wrocław - Częstochowa, Leszno - Zielona Góra, Gdańsk - Gorzów, Bydgoszcz - Toruń, 4. kolejka - 3 maja (5 lipca): Zielona Góra - Gdańsk, Gorzów - Wrocław, Częstochowa - Bydgoszcz, Toruń - Leszno, 5. kolejka - 10 maja (28 czerwca): Wrocław - Toruń, Gorzów - Częstochowa, Gdańsk - Leszno, Bydgoszcz - Zielona Góra, 6. kolejka - 24 maja (21 czerwca): Zielona Góra - Gorzów, Leszno - Wrocław, Gdańsk - Bydgoszcz, Toruń - Częstochowa, 7. kolejka - 31 maja (14 czerwca): Wrocław - Zielona Góra, Gorzów - Toruń, Częstochowa - Gdańsk, Bydgoszcz - Leszno.

Faza finałowa: 1. runda - 16 i 30 sierpnia, 2. runda - 6 i 13 września, mecze o 3. miejsce - 27 września i 4 października, mecze o 1. miejsce - 11 i 18 lub 25 października.