Sport.pl

Likwidują "jokera" i biorą przykład z pierwszej ligi

Istotne zmiany w regulaminie Speedway Ekstraligi na sezon 2009. Prezesi klubów m.in. zlikwidowali złotą rezerwę taktyczną, wydłużyli też fazę play-off. Wszystkie nowe przepisy mają być formalnie zatwierdzone do końca sierpnia.
Jeszcze tylko przez trzy miesiące, jedyny raz w meczu, zespół przegrywający różnicą 10 pkt, może posłać jednego ze swoich zawodników do boju i zażyczyć sobie, aby jego punkty zostały podwojone. W ten sposób m.in. losy spotkania w Rzeszowie odwróciła w tym sezonie Caelum Stal Gorzów. Jak się okazało, prezesi klubów nie przepadają za tym przepisem. Uważają, że jest niesprawiedliwy i wypacza wyniki pojedynków. Od przyszłego roku "jokera" już nie będzie.

Rewolucyjnie zmienia się play-off. Nie będzie już tylko meczu i rewanżu, ale rywalizacja do dwóch wygranych (maksymalnie trzy spotkania), a więc tak jak w minionym sezonie w pierwszej lidze. Bardzo opłaci się więc uzyskać dobry wynik już w sezonie zasadniczym. Nadal w każdej drużynie będzie obowiązkowo junior z polską licencją. Młodzieżowcy nie będą brani pod uwagę przy ustalaniu listy zawodników zastępowanych (to też nowość) i od 2009 r. trzech żużlowców z każdego klubu będzie wyznaczanych częściej - co trzy kolejki.

Od sezonu 2009 w regulaminie Speedway Ekstraligi mają się także znaleźć inne organizacyjne nowinki - obowiązek wywieszania na meczach flagi narodowej, czy konieczność posiadania alkomatu przez organizatora, pod rygorem kary dyscyplinarnej w wysokości 50 tys. zł. Podobno w najbliższych tygodniach elita ma również doczekać się sponsora strategicznego, dzięki któremu każdy z klubów zyska w ciągu sezonu pieniądze liczone w setki tysięcy złotych. Każdy z ośmiu klubów, bo ekstraliga nie zostanie powiększona.