Sport.pl

Nie żyje Wojciech Kurpiewski

"Odszedł nasz kolega Wojtek Kurpiewski, ból smutek i żal żegnaj mistrzu" - tak pożegnał medalistę igrzysk olimpijskich w Barcelonie, inny znakomity polski kajakarz Marek Łbik. Kurpiewski miał 50 lat, w latach 1989-1993 reprezentował Admirę Gorzów, w barwach której odniósł swój największy sukces w sportowej karierze.
Wojciech Kurpiewski urodził 16 lutego 1966 r. w Nowym Dworze Mazowieckim. Tam zaraził się kajakarstwem, startował w miejscowym Świcie pod okiem słynnego trenera Olgierda Światowiaka, który wśród swoich wychowanków ma również m.in. Izabelę Dylewską czy Elżbietę Urbańczyk.

W 1989 r. trafił do Admiry Gorzów, pod skrzydła trenera Jerzego Krajewskiego. Był już wtedy olimpijczykiem z Seulu, medalistą mistrzostw świata i mistrzostw Polski. W gorzowskich barwach dopłynął do igrzysk olimpijskich w Barcelonie w 1992 r., gdzie wspólnie z Maciejem Freimutem z Zawiszy Bydgoszcz, wywalczył srebrny medal w K-2 na 500 metrów.

Jak czytamy w notce biograficznej o Kurpiewskim na stronie Polskiego Komitetu Olimpijskiego: "Zawsze chodził własnymi drogami. Samotnik. Pierwsze próby rywalizacji ujawniły, że jest urodzonym wojownikiem. W walce o najwyższe światowe zaszczyty (z Maciejem Freimutem) nigdy się nie poddawał. Umiał walczyć do końca."

Więcej o: