Rio 2016. Osiem medali dla naszych sportowców, cztery dla Startu Gorzów

Dzisiaj w nocy do historii przeszły XV Letnie Igrzyska Paraolimpijskie w Rio de Janeiro. Lubuscy sportowcy zdobyli na nich osiem medali: jeden złoty, dwa srebrne i pięć brązowych.
Gorzów i dziennikarze "Wyborczej" bliżej Ciebie - znajdź nas na Facebooku i gorzow.wyborcza.pl!

W trwającej od 7 do 18 września paraolimpiadzie polscy zawodnicy zdobyli 39 medali: 9 złotych, 18 srebrnych i 12 brązowych. W klasyfikacji medalowej uplasowali się na 10. miejscu.

Jak na tym tle wypadli przedstawiciele lubuskich klubów? Nasi sportowcy przywiozą z Rio osiem krążków. Złoty medal w konkursie skoku wzwyż zdobył Maciej Lepiato, reprezentant Startu Gorzów. O dwa wicemistrzostwa olimpijskie postarali się Bartosz Tyszkowski ze Startu w pchnięciu kulą oraz w tenisie stołowym Krystyna Siemieniecka z Nowej Soli.

Lubuszanie zdobyli też pięć brązowych medali. Piotr Grudzień, pingpongista zielonogórskiego Startu, dwukrotnie stawał na najniższym stopniu podium. Najpierw brąz w tenisie stołowym uzyskał indywidualnie, a następnie drużynowo. Razem z nim drużynowy brąz zdobyli też Marcin Skrzynecki (również ze Zrzeszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego Start Zielona Góra i szczecinianin Marcin Skrzynecki. Brązowe krążki z Brazylii przywiozą także kajakarka Kamila Kubas (Start Zielona Góra), łuczniczka Milena Olszewska ze Startu Gorzów i jej kolega klubowy Lech Stoltman, medalista w pchnięciu kulą.

Oprócz krążków ze szlachetnego kruszcu, sportowcy otrzymają nagrody finansowe od Sejmiku Województwa Lubuskiego. Zgodnie z przyjętą w 2012 r. uchwałą sejmiku, każdy lubuski medalista igrzysk olimpijskich oraz paraolimpijskich dostaje za swój sukces nagrodę pieniężną. Za złoty medal 20 tys. zł, za srebrny 14 tys. zł, a za brązowy 10 tys. zł.

REPREZENTANCI STARTU GORZÓW W RIO:

Maciej Lepiato - złoto w skoku wzwyż, 11. miejsce w skoku w dal

Bartosz Tyszkowski - srebro w pchnięciu kulą, 8. miejsce w rzucie oszczepem

Milena Olszewska - brąz w indywidualnej rywalizacji łuczniczek, 6. miejsce w łuczniczej rywalizacji mikstów