Gwiazdy światowej lekkoatletyki w Sopocie. Także Sofia Ennaoui

Tak mocnego Grand Prix Sopotu im. Janusza Sidły w Sopocie jeszcze nie było. W sobotę na Stadionie Leśnym (początek o godz. 17, transmisja w TVP Sport) pojawi się wiele gwiazd światowej lekkoatletyki na czele m.in. z Kimem Collinsem, Pawłem Wojciechowskim, Piotrem Liskiem, Emilem Bekriciem, Lawrence'em Clarke'em, Kamilą Lićwinko, Mariną Kucziną czy Mariną Arzamasową. Wystartuje także rewelacyjna ostatnio Sofia Ennaoui z Lubusza Słubice. W trakcie memoriału z kibicami pożegna się Anna Rogowska, która w marcu ogłosiła zakończenie kariery.
Kamila Lićwinko kontra Rosjanka Marina Kuczina - rok temu podczas Halowych Mistrzostw Świata w Sopocie konkurs skoku wzwyż nie został rozstrzygnięty i obie panie mogły się cieszyć z tytułu. Jako, że nic dwa razy się nie zdarza, to rywalizacja mistrzyń podczas XVIII Grand Prix Sopotu im. Janusza Sidły musi wyłonić najlepszą.

W marcu 2014 roku w Ergo Arenie Lićwinko i Kuczina stoczyły bój na wysokim poziomie - obie zaliczyły wówczas wysokość 2 metrów. Obecnie, w sezonie letnim, obie panie plasują się w rankingu światowym odpowiednio na trzecim i drugim miejscu z wynikami 1,99 m i 1,97 metra. Być może przed sopocką publicznością ponownie pokuszą się o złamanie granicy 2 metrów.

Fani "królowej sportu", którzy w sobotę pojawią się na sopockim obiekcie, w pozostałych konkurencjach technicznych mogą spodziewać się dobrych rezultatów. Tradycyjnie, jak co roku, Sopocki Klub Lekkoatletyczny, od 1996 roku organizujący zawody, dba o to, by godnie upamiętnić wybitnego oszczepnika Janusza Sidłę, odpowiednio mocno obsadzając konkurencję memoriałową.

W ubiegłym roku kibice mogli podziwiać mistrza olimpijskiego z Londynu Keshorna Walcotta (Trynidad i Tobago), w tym zaś planowany jest udział drugiego w olimpijskich zmaganiach w 2012 roku, Ołeksandra Pjatnicy. Oprócz Ukraińca w stawce zawodników jest jeszcze pięciu, legitymujących się rekordami życiowymi powyżej 80 metrów, m.in. Australijczyk Hamish Peacock (83,71 m) i Rococo van Rooyen (85, 39 m) z RPA. Do walki o wygraną mogą się włączyć polscy oszczepnicy, wśród nich m.in. Hubert Chmielak (AZS AWFiS Gdańsk).

Nie mniej emocjonująco zapowiada się męski konkurs skoku o tyczce. Wysokie skakanie gwarantuje obecność byłego mistrza świata i aktualnego wicemistrza Europy Pawła Wojciechowskiego (Daegu, 2011) oraz Piotra Liska - obaj znajdują się w znakomitej formie, a szyki spróbują im pokrzyżować pozostali rywale, z Niemcem Carlo Paechem (5,80 m, 2015) i kolejnym Polakiem Robertem Soberą na czele.

W konkurencjach biegowych niezwykle atrakcyjnie zapowiadają się oba biegi na 800 metrów. Wśród pań zobaczymy m.in. złotą i brązową medalistkę ostatnich ME w Zurychu Białorusinkę Marynę Arzamasową i Polkę Joannę Jóźwik, w rywalizacji m.in. z rewelacją tego sezonu niespełna 20-letnią inną Polkę Sofią Ennaoui oraz przez moment liderką tegorocznych list światowych Rosjanką Anastazją Bazdyriewą.

Wśród panów atak na swój rekord życiowy (1.44,89) zapowiada srebrny medalista z Zurychu, wracający do wielkiej formy po zimowej kontuzji Polak Artur Kuciapski. Jego przeciwnikami będą zawodnicy legitymujący się rekordami życiowymi na poziomie 1.43,00, m.in. Yiemer Lopez z Kuby czy Kenijczyk Abraham Rotich.

Na sopockim obiekcie ujrzymy również wicemistrza olimpijskiego z Londynu na 800 m Nijela Amosa z Botswany (rek. życ.1.41,73), który tym razem zmierzy się na dystansie jednego okrążenia z m.in. polskim brązowym medalistą Halowych Mistrzostw Europy na 400 m Rafałem Omelką.

Sopoccy lekkoatleci też będą mieli coś do udowodnienia. O ile Angelika Cichocka i Patryk Dobek mają już zapewniony start w Mistrzostwach Świata w Pekinie (od 22 do 30 sierpnia tego roku), a Marta Jeschke w sztafecie 4 x 100 metrów jest bliska celu, o tyle płotkarz SKLA Artur Noga powalczy o wypełnienie minimum na najważniejszą imprezę sezonu w biegu na 110 metrów ppł. Z kolei można, a nawet trzeba ostrzyć sobie zęby na pojedynek Dobka z brązowym medalistą mistrzostw świata w biegu na 400 m ppł. Serbem Emirem Bekriciem.

Na dystansie sprinterskim zobaczymy m.in. byłego mistrza świata w biegu na 100 m Kima Collinsa (St. Kitts i Nevis), który w tegorocznym sezonie halowym nie miał sobie równych na świecie.

W trakcie sobotniego memoriału oficjalnie z kibicami pożegna się Anna Rogowska, która w marcu poinformowała o zakończeniu czynnej kariery sportowej.

- Kibice zawsze dostarczali mi pozytywnej energii do walki na zawodach i na treningach - mówi Rogowska. - Ciągłe utrzymywanie wysokiego poziomu sportowego wymaga wielkiej energii i wytrwałości. Świadomość, że moi fani liczą na mnie i wspierają mnie przez te wszystkie lata była dla mnie źródłem tak potrzebnej motywacji. Nadal pozostaję aktywna sportowo - jako ambasadorka ENERGA Athletic Cup i jako biegacz. Mam więc nadzieję, że moi kibice nadal będą ściskać za mnie kciuki.

- ENERGA Athletic Cup to projekt, który jest motorem napędowym dla młodych lekkoatletów. Umożliwia im aktywność fizyczną, ale także kształtuje postawy, rozpala pasję do uprawiania sportu. Co najważniejsze, poprzez konsekwentne, długofalowe podejście projekt przynosi już efekty w postaci medali na imprezach juniorskich, młodzieżowych i seniorskich, a nawet udział w igrzyskach olimpijskich. Właśnie dlatego zaangażowałam się w ten projekt. Chcę dać młodym ludziom coś od siebie - przekazać wiedzę, która mnie samej pomogła w trakcie startów na wszystkich światowych arenach. Wierzę, że w niedalekiej przyszłości to właśnie oni będą stawać na podium największych imprez lekkoatletycznych - podkreśla Rogowska.

Harmonogram imprezy (transmisja w TVP Sport):

17.00 otwarcie zawodów

17.10 400 m ppł K 1s, rzut oszczepem K, skok o tyczce mężczyzn

17.15 400 m ppł M 1s

17.20 pożegnanie Anny Rogowskiej

17.30 100 m K 2s

17.40 100 M 3s

17.50 rzut oszczepem mężczyzn, skok wzwyż K

17.55 400 m K

18.05 400 m M 2s

18.15 100 m Energa dz.

18.20 finał 100 m K

18.25 100 m Energa chł.

18.30 finał 100 m M

18.45 110 m ppł. M 2s

18.55 800 m Energa dz.

19.00 800 m K 1s

19:05 1500 m M

19.15 800 m Energa chł.

19:20 800 m M 1s

19.35 finał 110 m ppł. M

19.45 800 m K 2s

19.55 200 m K PK