W kraju nie mają sobie równych, w świecie są pod koniec drugiej dziesiątki

Mistrzyni olimpijska z Soczi Niemka Natalie Geisenberger wywalczyła na torze lodowym w łotewskiej Siguldzie złoty medal mistrzostw świata. W saneczkowych zmaganiach kobiet wystąpiły dwie zawodniczki UKS Nowiny Wielkie. Natalia Wojtuściszyn zajęła 19. miejsce (siódme w kategorii U-23), a tuż za nią znalazła się Ewa Kuls.
Gorzów.sport.pl i dziennikarze "Wyborczej" bliżej Ciebie - znajdź nas na Facebooku!

W ubiegłym roku na igrzyskach olimpijskich w Soczi Wojtuściszyn zajęła 16. pozycję, a Kuls była 21. W Rosji były jednak sumowane cztery ślizgi, a na właśnie trwających mistrzostwach świata na Łotwie ważny był już ten pierwszy zjazd, bo do drugiego kwalifikowała się tylko czołowa dwudziestka. Dlatego Ewę Kuls oglądaliśmy tylko raz - po pierwszym ślizgu została sklasyfikowana na 21. pozycji. Później awansowała o jedno "oczko", bo jedna z rywalek nie ukończyła drugiego przejazdu.

Saneczkarki UKS Nowiny Wielkie w Polsce nie mają sobie równych. W grudniu ubiegłego roku - zawody odbyły się też w łotewskiej Siguldzie - w mistrzostwach kraju wygrała Wojtuściszyn przed Kuls. Trzecia Dagmara Bednarczyk z Bielska-Białej straciła do naszych zawodniczek prawie trzy sekundy. Świat nad biało-czerwoną ekipą cały czas ma jednak sporą przewagę. To kwestia sprzętu, treningów, wreszcie braku własnego toru...

Podczas mistrzostw świata mieliśmy także osobną klasyfikację w kategorii U-23. Wygrała Rosjanka Jekaterina Katnikowa (w ogólnej klasyfikacji była ósma), a Wojtuściszyn znalazła się na siódmej pozycji.

Może po niedzielnej seniorskiej sztafecie będzie większa radość? W Soczi w konkurencji, w której kolejno startują kobieta, mężczyzna i w końcu saneczkarska dwójka, Polacy z Wojtuściszyn w składzie zajęli ósmą pozycję.

W mistrzostwach świata na Łotwie Polakom poszło nieco gorzej. Biało-czerwona sztafeta zajęła dziewiąte miejsce.