Po wycofaniu się sponsorów rezygnuje zarząd siatkarskiego klubu

- Mieliśmy zaplanowane pieniądze do końca sezonu i nadzieję, że miasto wesprze nas, gdy wywalczymy dla Gorzowa atrakcyjną I ligę. Niestety, kilku sponsorów wycofało się, budżet się nie spina. Do tego jesteśmy zdegustowani podziałem środków miejskich na sport młodzieżowy. Dlatego rezygnujemy, oddajemy się do dyspozycji prezydenta - powiedział Zenon Michałowski, aktualnie już były prezes siatkarskiego klubu GTPS.
Gorzów.sport.pl i dziennikarze "Wyborczej" bliżej Ciebie - znajdź nas na Facebooku!

Gorzowscy siatkarze na pewno dokończą fazę zasadniczą w pierwszej grupie II ligi. GTPS - aktualny lider tabeli, z zaledwie jedną porażką na koncie - w najbliższą sobotę podejmie drużynę ze Słupska, a później zagra jeszcze z ekipami z Chełmży i Kołobrzegu. - Co dalej? Czy drużyna wystąpi w play-off? To już pewnie będzie w gestii komisarza, którego wyznaczy pan prezydent. Obecny zarząd klubu siatkarskiego w komplecie rezygnuje - mówił Zenon Michałowski. - To już kilkanaście lat, gdy trwaliśmy przy siatkówce z Grzegorzem Drwięgą, byliśmy działaczami, prezesami, sponsorami. Włożyliśmy w ten klub wiele własnych pieniędzy, niestety, w tym czasie miasto nie interesowało się naszą dyscypliną. Przed obecnym sezonem zabezpieczyliśmy budżet na fajny zespół. Zdecydowaliśmy, że gramy o I ligę i na razie mamy lidera. 14 zwycięstw na koncie i tylko jedną porażkę. Liczyliśmy, że wygramy ten awans, aby w ten sposób zainteresować siatkówką nową radę i nowego prezydenta. Niestety, właśnie wycofało się nam kilku sponsorów. Musimy reagować, bo aktualnie nie mamy długów, zalegamy zawodnikom tylko jedną wypłatę, którą na pewno uregulujemy. Wiemy jednak, że bez dodatkowego wsparcia zobowiązania zaczną rosnąć, a na to nas nie stać. Czekamy na sygnał z miasta, czy kogokolwiek los siatkówki interesuje, bo obecny awans i potem ciekawa I liga z meczami na wysokim poziomie i telewizją, która może promować naszą drużynę i Gorzów, to naprawdę nie jest wielki koszt. Apelujemy także do naszych fanów, aby się skontaktowali z klubem, wsparli nas w tej bardzo trudnej chwili. Przy szybkich pozytywnych działaniach my też się nie odwrócimy od GTPS, bo przecież zostawiliśmy tu wiele serca.

Michałowski poruszył też sprawę podziału miejskich pieniędzy na 2015 r. na sport młodzieżowy: - Szkolimy więcej, a środków dostaliśmy mniej. Czy ktoś to rozumie, potrafi jakoś racjonalnie wytłumaczyć? Takiego potraktowania się nie spodziewaliśmy, tak samo jak nie widzimy jasnych zasad podziału pieniędzy. Takie coś bardzo podcina skrzydła, ostatecznie popchnęło nas do decyzji o rezygnacji.

Po latach niejasnych i niesprawiedliwych decyzji podjętych przez miasto wobec sportowców, powodujących wstydliwą degradację poszczególnych dyscyplin w naszym mieście, całe środowisko czeka na nową strategię, którą prezydent Jacek Wójcicki ma przedstawić w połowie roku.

Czy pierwszoligowa siatkówka to jest ciekawy produkt, na który Gorzów i grupę sponsorów byłoby stać? Wydaje się, że tak. Tym bardziej że jest to dyscyplina, w której Polacy są aktualnymi mistrzami świata. Michałowski i Drwięga wiedzieli, że siatkówki nie ma wśród dyscyplin aktualnie wspieranych przez miasto. Zaryzykowali jednak. Stworzyli mocny, ale i kosztujący zespół seniorski i teraz mają kłopoty. To naprawdę koniec? Oby nie. Na PlusLigę się nie porywamy, bo nas nie stać, ale I liga, oczywiście wyłącznie przy połączeniu istotnych pieniędzy od sponsorów i racjonalnego wsparcia miasta, byłaby w sam raz na dobry początek powrotu do mocnego sportu w Gorzowie. Żadna drużyna ligowa nie może żyć głównie z pieniędzy miejskich. Do tego już nie wracajmy i głośno podkreślmy w powstającej strategii.

PROGRAM 16. KOLEJKI: GTPS Gorzów - SPS Słupsk (sobota 31 stycznia, hala przy ul. Czereśniowej, godz. 17), LO MS Świnoujście - Stoczniowiec Gdańsk, AZS UAM Poznań - Orzeł Międzyrzecz, Olimpia Sulęcin - KS Chełmża, KS Gniezno - UKS OPP Powiat Kołobrzeg.1. GTPS Gorzów153843:16
2. Orzeł Międzyrzecz153741:15
3. AZS UAM Poznań153139:24
4. Olimpia Sulęcin153137:22
5. KS Chełmża152632:28
6. KS Gniezno151927:34
7. Stoczniowiec Gdańsk151523:36
8. UKS OPP Powiat Kołobrzeg151420:35
9. SPS Słupsk151116:37
10. LO MS Świnoujście15311:42
Cztery najlepsze zespoły awansują do fazy play-off.

Siatkarski szczyt: Orły to nie frajerzy, a prezes lidera straszy upadłością [ZDJĘCIA]