W biało-czerwonej kadrze na igrzyska są dwie saneczkarki z Nowin Wielkich

Kwalifikację olimpijską do Soczi Natalia Wojtuściszyn i Ewa Kuls z UKS Nowiny Wielkie wywalczyły w połowie grudnia, ale teraz kadrę na igrzyska oficjalnie zatwierdził i przedstawił Polski Komitet Olimpijski. Impreza w Rosji rozpocznie się 7 i potrwa do 23 lutego.
W Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi wystartuje 56 polskich sportowców (cztery lata temu w Vancouver w Kanadzie było ich 47, przywieźli sześć medali). Chorążym biało-czerwonej reprezentacji, podczas otwarcia imprezy, będzie 36-letni bobsleista Dawid Kupczyk, który wystąpi na igrzyskach już piąty raz.

Ściskając mocno kciuki za Justynę Kowalczyk, naszych skoczków, czy łyżwiarzy, mocniej skupimy się także na wydarzeniach z 10, 11 i 13 lutego, bo wtedy o jak najlepsze miejsca powalczą saneczkarki z podgorzowskich Nowin Wielkich - aktualna mistrzyni Polski Natalia Wojtuściszyn i wicemistrzyni Ewa Kuls. Swoich szans będą szukać w jedynkach i w sztafecie. Szczególnie w tej drugiej konkurencji biało-czerwoni marzą o punktowanym miejscu w czołowej ósemce...

Występ w igrzyskach to dla kadry saneczkarskiej wielka nagroda za to, co spotyka ich każdego, niełatwego dnia. - Skoro zawodnicy już się w to "bawią", to pewnie, że chcieliby być medalistami. Blokują nas jednak możliwości. Jesteśmy chyba jedną dyscypliną uprawianą w Polsce, która nie ma żadnego obiektu! Od końca września niemal cały czas przebywamy poza domami, by móc gdzieś trenować - opowiadał Marek Skowroński, trener polskich saneczkarzy. - Na wynik wpływ mają nie tylko umiejętności zawodnika, ale też sprzęt, jakim on dysponuje. A tu też prawie "leżymy". Ratuje nas to, że współpracujemy z Niemcami. Od czasu do czasu możemy kupić ich sprzęt. Koszt jednych sanek sięga kilku tysięcy euro. Na szczęście nie trzeba kupować ich co roku. Jak złamie się płoza, to zawsze można ją skleić i na nowo pomalować. Zdarza się, że nad sprzętem pracujemy na strychu mojego domu.

W Rosji wystąpi 28 zawodniczek i 38 zawodników (maksymalnie po troje z jednego kraju), a w dwójkach 18 osad (maksymalnie dwie z kraju) oraz 12-14 sztafet (po jednej z danego państwa), w zależności od tego, ilu krajom uda się skompletować skład. UKS Nowiny Wielkie ponownie będzie miał swoich przedstawicieli na igrzyskach. Olimpijską kartę klubu zaczęli pisać Marcin Piekarski i Krzysztof Lipiński. W 2006 r. na igrzyskach w Turynie, na torze w Casenie, zajęli w rywalizacji dwójek 17. miejsce.

W miniony weekend, niemiecka saneczkarka Natalie Geisenberger wygrała zawody Pucharu Świata na torze lodowym w ojczystym Altenbergu i zapewniła sobie triumf w klasyfikacji końcowej cyklu. Natalia Wojtuściszyn zajęła 18. miejsce.

SKŁAD EKIPY SANECZKARSKIEJ:

Ewa Kuls (1991, UKS Nowiny Wielkie)

Natalia Wojtuściszyn (1993, UKS Nowiny Wielkie)

Maciej Kurowski (1986, AZS AWF Katowice)

Patryk Poręba (1992, AZS AWF Katowice)

Karol Mikrut (1992, AZS AWF Katowice)

osoby współpracujące: Marek Skowroński - trener główny, Lesław Poręba - asystent trenera, Michał Jasnosz - prezes