Synowiec: Kary dla Torunia akceptuję, jeśli nie zrobią z nich pośmiewiska

Wreszcie doczekaliśmy się decyzji Ekstraligi odnośnie Unibaksu Toruń. Orzeczone kary, od których Unibax może się oczywiście odwołać do Trybunału Polskiego Związku Motorowego, ale na razie kary są faktem, przynosząc spodziewany efekt. Jest i zaskoczenie, że jednak można i jest satysfakcja, że kara nie jest symboliczna.
Toruń zachowuje wprawdzie miejsce w Ekstralidze, ale zacznie sezon z dwunastoma minusowymi punktami, co oznacza, że o play-off będzie niezwykle trudno, ale załapanie się na czwarte miejsce, też gwarantujące dalszą jazdę o medale, jest jednak możliwe.

Kary finansowe - płatność na rzecz Falubazu, kary regulaminowe, płatności na cele społeczne i straty związane z organizacją imprez praktycznie bez wpływów, bo bilety mają kosztować symboliczną złotówkę - są dotkliwe i współmierne do winy. Zastrzeżenia można mieć jedynie do kary, jakiej poddał się kierownik toruńskiej drużyny Sławomir Kryjom. Dwuletnie zawieszenie nie odzwierciedla stopnia jego arogancji i bezczelności. Zaś pominięcie w karach, choćby w zawieszeniu, samych zawodników - to błąd. Osobiście uważam, że kary generalnie są zbyt łagodne, przynajmniej co do winnych osób, ale jestem w stanie zaakceptować te, które zostały orzeczone, oczywiście przy założeniu, że podtrzyma je Trybunał PZMot. Jeśli zostaną złagodzone, staną się nie karami, lecz pseudokarami.

Dlaczego? Otóż klub z Torunia, odmawiając startu w finale play-off, ośmieszył polski żużel na całym świecie, godząc wprost w kibiców i tych zebranych w Zielonej Górze, i tych przed telewizorami. Było to i bezczelne, i aroganckie, podobnie jak i zachowanie kierownika drużyny osobiście. Zresztą nie pierwszy raz, bo przed rokiem podczas meczu w Toruniu z Unią Tarnów, też popisał się postawą niemającą nic wspólnego z zasadami fair-play. Torunianie, w szczególności szefowie klubu, a w zasadzie jego nieformalny właściciel Roman Karkosik pokazali, że za nic mają i kibiców, i interes całego żużla, działając na zasadzie: "Kto bogatemu zabroni upokorzyć biedniejszego".

Reakcja na kary jest znamienna. Czołowi dziennikarze zajmujący się żużlem, byli wybitni zawodnicy i większość działaczy innych klubów, uznali kary za rozsądne. I nie tylko dlatego, że Unibax stchórzył w Zielonej Górze. Myślę, że decydujący wpływ na odbiór kar miała postawa tego klubu po zdarzeniach - brak skruchy, bezczelne żądanie obustronnego walkowera oraz groźby, że w razie orzeczenia surowych kar Unibax wycofa się z ligi. Takie zachowanie oznacza, że Toruń niczego z zielonogórskiej lekcji nie zrozumiał.

Czy takie groźby są realne? Otóż nie są. To wyłącznie blef. Toruń wydał zbyt duże pieniądze na stadion i Grand Prix, aby teraz z tego sportu zrezygnować, a stadion zaorać. A Roman Karkosik - jak każdy - jest do zastąpienia. Żużlowy świat nie zawalił się, kiedy odchodzili tak wielcy prezesi jak Zbigniew Morawski, Les Gondor, Władysław Komarnicki, czy Rufin Sokołowski i nie zawali się, kiedy znikną z niego Marta Półtorak (już to zapowiedziała), Józef Dworakowski i Roman Karkosik. Zniknięcie pani Półtorak i pana Karkosika w dalszej perspektywie może oznaczać tylko zysk dla żużla, bowiem znikną z niego osoby toksyczne, mające się za kogoś ważniejszego od samego sportu i dopuszczające się działań, których tolerować nie można. Kary mają odstraszać naśladowców i oczyścić atmosferę wokół żużla. I nie bójmy się straszenia płynącego z Torunia. Na złość mamie nie odmrożą sobie uszu, a jak odmrożą, to będą musieli założyć cieplejszą czapkę i tyle.