Sport.pl

Do walki o mistrza świata żużlowcy wracają dziś o godzinie 20

Czy po absencji w Drużynowym Pucharze Świata Rosjanin Emil Sajfutdinow w wyścigu o mistrzostwo świata zwiększy przewagę nad rywalami? Co na to grupa pościgowa, z jaką siłą wrócą złoci jako zespół Polacy? Dziś wieczorem ósmy turniej żużlowego cyklu Grand Prix 2013 na specyficznym, bardzo długim torze w Terenzano we Włoszech.
Po pięciu tygodniach przerwy żużlową elitę, walczącą o mistrza świata, czeka spory przeskok z technicznego toru o długości 274 m na 400-metrowy obiekt we Włoszech. Z racji wakacyjnej wycieczki na południe wyjątkowo turniej GP rozpocznie się nie jak zwykle o godz. 19, ale godzinę później - w Terenzano zawodnicy ruszą do boju o 20. Nie muszą się jednak obawiać afrykańskich upałów, bo w porze ścigania na włoskim stadionie ma być około 30 stopni Celsjusza, czyli tyle samo co w Gorzowie...

Ze stałych uczestników cyklu GP w Terenzano zabraknie kontuzjowanego Szweda Andreasa Jonssona oraz Australijczyka Chrisa Holdera, który po ciężkim wypadku musiał przedwcześnie skończyć sezon i już dziś na pewno spadnie z podium mistrzostw świata, nie ma też szans na obronienie złotego medalu. Zastąpili ich Czech Ales Dryml i Duńczyk Leon Madsen.

- To specyficzny tor, bardzo dużo będzie tam zależeć od startu, bo po trasie nie odzyska się wiele punktów, szczególnie w erze nowych tłumików - tak miejsce dzisiejszej rundy GP charakteryzują zawodnicy. Jak polosowali biało-czerwoni? Krzysztof Kasprzak ze Stali Gorzów ma pola startowe dla dziewiątki, początek czeka go trudny, spod bandy, a potem przechodzi znacznie bliżej krawężnika. Tomasz Gollob jako siódemka, zaczyna w kasku niebieskim, a Jarosław Hampel - piętnastka - w czerwonym, a potem niebieskim. - Przynajmniej na kolejny mecz w barwach Stali będę dopasowany, bo w niedzielę w Rzeszowie pojedziemy w lidze na tak samo długim torze - powiedział "Kasper", kapitan gorzowskiej drużyny. - Wysokie temperatury odbiły się na moim parku maszyn, silniki szybko, czasami właściwie po jednych zawodach, kilku biegach, nadają się tylko do remontu. Musiałem się także pozbierać po groźnym upadku w Gorzowie. We Włoszech będzie wyjątkowo gorąco, choć trzeba przyznać, że ostatnio i w kraju pogoda wystawiła nas i sprzęt na dużą próbę. Kto najszybciej sobie poradzi i znajdzie odpowiednią szybkość w tym niecodziennym klimacie, będzie jeździł na czele. Oby nos mojej ekipy i innych Polaków nie zawiódł.

Transmisja z Terenzano od godz. 19.45 w Canal+ Sport.

KLASYFIKACJA PO 7. RUNDACH: 1. Sajfutdinow - 97 pkt, 2. Woffinden - 84 pkt, 3. Holder - 82 pkt, 4. Hampel - 72 pkt, 5. Pedersen - 71 pkt, 6. Hancock - 66 pkt, 7. Iversen - 64 pkt, 8. Gollob - 62 pkt, 9. Zagar - 61 pkt, 10. Lindgren - 55 pkt, 11. Kasprzak - 54 pkt, 12. Ward - 44 pkt, 13. Jonsson - 39 pkt, 14. Vaculik - 39 pkt, 15. Lindback - 28 pkt.

GRAND PRIX 2013:

3 sierpnia - GP Włoch, Terenzano; 17 sierpnia - GP Łotwy, Daugavpils; 7 września - GP Słowenii, Krsko; 21 września - GP Skandynawii, Sztokholm; 5 października - GP Polski, Toruń.

Więcej o: