Co u "Misia"? Turniej jego imienia jest już międzynarodowy!

Jeszcze gorzowska piłka ręczna nie zginęła. W najbliższy weekend udowodnią to nasi najmłodsi wychowankowie. W trzecim Międzynarodowym Turnieju "Miś" im. Ryszarda Straszyńskiego weźmie udział 18 drużyn, które w trzech halach rozegrają aż 56 meczów. Tradycyjnie na boisku zmierzą się także oldboje z trenerami.
Przed rokiem, podczas drugiego, młodzieżowego turnieju, gorzowskie drużyny udowadniały, że nasze sportowe miasto również szczypiorniakiem stoi. Dziś, dwa dni przed trzecią imprezą, poświęconą przedwcześnie zmarłemu zawodnikowi i trenerowi Ryszardowi Straszyńskiemu, sytuacja jest diametralnie inna. Gorzowski sport, po złych decyzjach podejmowanych rok po roku przez miejskich włodarzy, sam nie był w stanie oprzeć się problemom, wpadł w wielki kryzys. Nasze drużyny przestały się liczyć w walce o czołowe pozycje. Piłka ręczna podjęła najbardziej drastyczną decyzję - walne zebranie klubu GSPR wycofało seniorski zespół z rozgrywek pierwszej ligi. - Faktycznie jest to trudny moment dla naszej dyscypliny - powiedziała Katarzyna Gromiec, dyrektor Gimnazjum nr 9 w Gorzowie, głównego organizatora młodzieżowego turnieju. - My w Uczniowskim Klubie Sportowym Miś staramy się przygotowywać najmłodszych do poważniejszych wyzwań. Nie tylko sportowych, ale również życiowych. Impreza, którą za chwilę rozpoczniemy, to olbrzymie zadanie logistyczne i organizacyjne. Cieszy, że mamy wokół siebie tylu życzliwych ludzi [lista sponsorów i osób prywatnych wspierających "Misia" ma aż 27 pozycji]. Z nimi zapraszamy na jeden z najpoważniejszych turniejów młodzieżowych w regionie i nie myślę w tym momencie tylko o piłce ręcznej.

Dlaczego "Miś"? - Ci, którzy znali Ryszarda, wiedzą najlepiej - opowiadała Jolanta Kozielska, trenerka i wicedyrektor Gimnazjum nr 9. - Gdy ze swoimi misiakami ruszał w Polskę, to nikt nie pytał, co słychać u Rysia Straszyńskiego, a co tam u "Misia". To był opiekun sympatyczny, ale i wymagający. Tchnął w nas wiarę, że nawet te niemożliwe rzeczy są możliwe do zrealizowania. Staramy się o tym pamiętać i wcielać w życie do dziś. Choćby organizacją tak okazałego turnieju.

W pierwszej imprezie wzięło udział 10 zespołów, w drugiej - 13. W trzeciej zobaczymy aż 18 drużyn, rywalizujących w trzech kategoriach wiekowych. - Najstarsi zagrają dwa razy 20 minut, rocznik 2000 powalczy dwa razy 12 minut, a najmłodsi raz 15 minut, ale za to zmierzą się po dwa razy - opowiadał trener Paweł Cichoń. - Zachowaliśmy najsprawiedliwsze rozstrzygnięcie, czyli gry każdy z każdym. Dzięki temu zwycięzcy w "Misiu" nigdy nie są przypadkowi.

Pierwszy raz zaproszenie przyjęła niemiecka drużyna z oddalonego o 100 km od Gorzowa Bad Freienwalde. - To efekt naszych prywatnych kontaktów - wyjaśnił Cichoń. - Z naszymi drużynami byliśmy już w Niemczech dwa razy, teraz zapraszamy naszych sportowych przyjaciół do gorzowskich hal. Na pewno będą fajnym urozmaiceniem imprezy, tak jak inni uczestnicy. Wysoki poziom gwarantowany. Będziemy gościć rywali z sukcesami w rozgrywkach krajowych. Zresztą listę startową zamknęliśmy już dawno, a chętnych było znacznie więcej. To na pewno cieszy. Jak zwykle zapraszamy też fanów na sobotni mecz wspomnień, z udziałem tych, którzy przez lata stanowili o sile gorzowskiej piłki ręcznej. Będzie okazja do fajnej zabawy na boisku, a przy okazji przekonamy się, w jakiej formie są dziś nasze gwiazdy.

Drużyny uczestniczące w turnieju:

rocznik 1998 i młodsi: Kadra województwa zachodniopomorskiego - zespół A, Kadra województwa zachodniopomorskiego - zespół B, Gimnazjum nr 4 w Lubinie, Zagłębie Lubin, UKS Orlik Świebodzin, UKS Miś Gorzów;

rocznik 2000 i młodsi: Gymnasium "Bertolt Brecht" Bad Freienwalde (Niemcy), UKS Olimpia Banie, SP 37 Szczecin, SP 55 Szczecin, TS Zew Świebodzin, Nukleon Kostrzyn, UKS Miś Gorzów;

rocznik 2001 i młodsi: PSP 2 w Świebodzinie, SP 55 Szczecin, UKS Spartakus Buk, SP Chocianów, UKS Miś Gorzów.

Program turnieju:

piątek: godz. 13.15 - 18.10 mecze rocznika 1998 (hala przy ul. Szarych Szeregów); godz. 13.30 - 19.30 mecze roczników 2000 i 2001 (hala Zespołu Szkół w Deszcznie);

sobota: godz. 8.15 - 19.30 mecze we wszystkich kategoriach (hala przy ul. Czereśniowej); godz.17 - 17.30 mecz pokazowy Oldboje - Trenerzy;

niedziela: godz. 8.15 - 14 mecze we wszystkich kategoriach (hala przy ul. Czereśniowej); po ostatnim pojedynku uroczyste zakończenie imprezy.