Kajakarskie plony w kraju: dziewięć złotych medali dla Gorzowa

Całe nasze złoto na Malcie w Poznaniu zdobyli reprezentanci AZS AWF. Łącznie przedstawiciele gorzowskich klubów wywalczyli 22 medale. - Trudno po tak obfitych plonach nie być zadowolonym. Nasze panie udowodniły, że są krajową elitą - podsumował trener akademickiego klubu Marek Zachara.
W 74. mistrzostwach Polski, rozgrywanych na Malcie w Poznaniu, wzięło udział 185 zawodników z 38 klubów. Mieliśmy także gorzowian z AZS AWF, Admiry i MKKS. Na każdego startującego naszego akademika przypadł jeden medal - 9 złotych, 5 srebrnych i 4 brązowe. Pięciu kajakarzy Admiry uzbierało cztery krążki - 3 srebrne i 1 brązowy.

Takie zdobycze świadczą, że przedstawiciele gorzowskich klubów grali w krajowym czempionacie główne role. Wśród mężczyzn 7 złotych medali zdobył Marcin Grzybowski z Posnanii Poznań, a wśród pań Agnieszka Kowalczyk z AZS AWF Gorzów. 23-latka wygrywała w dwójce, czwórce, sztafecie, w końcu pokonała wszystkich w rywalizacji K-1 na 5 km. - Agnieszka powiedziała mi, że płynie to wygrać i tak zrobiła, rozegrała ten wyścig bardzo dojrzale, aby w końcu urwać się wszystkim - opowiadał Marek Zachara, trener klubowy AZS AWF. - Udowodniła, że jest o krok od ścisłej krajowej czołówki i jej doskonałe występy w Pucharach Świata to nie był przypadek. Ona zdecydowanie spogląda już na igrzyska w Rio de Janeiro i jestem pewien, że tak pracując, tam dopłynie.

Zachara chwalił też swoich weteranów - kanadyjkarzy Łukasza Woszczyńskiego i Romana Rynkiewicza. Wygrali w znakomitym stylu rywalizację C-2 na 500 m. Patrzyliśmy też, w jakiej dyspozycji jest Karolina Naja. Widać, że brąz w Londynie tylko dodał jej mocy i wiary w siebie. Zainteresowanie, spotkania, gratulacje, wywiady... 22-latka potrafi to pogodzić. W rywalizacji w olimpijskiej konkurencji K-2 na 500 m była złota razem z Kowalczyk. Za nią zostały inne kadrowiczki - na drugim miejscu Aneta Konieczna z Warty Poznań, a na trzecim jej partnerka z brązowej osady z igrzysk Beata Mikołajczyk z Kopernika Bydgoszcz. - Niesamowity sukces z Londynu trochę na pewno Karolina odczuła - stwierdził Zachara. - Nie spocznie jednak na laurach, co pokazał prestiżowy finał jedynek na 200 m. Wygrała Marta Walczykiewicz, ale za nią była Naja, a trzecie miejsce zajęła Konieczna. Jak to ułoży się za rok? Przy możliwościach Karoliny trudno będzie wskazać faworytkę.

Za chwilę Zachara zamieni się w szkoleniowca reprezentacji, która od 27 do 31 sierpnia w Kazaniu w Rosji będzie walczyć o medale akademickich mistrzostw świata. Wśród ponad 300 uczestników tej imprezy będą też gorzowianie: Naja, Kowalczyk, Paulina Wiewióra, Marcin Nickowski, Grzegorz Błęka, Jakub Sławiński, Michał Hertel i Jakub Koźbiał.

GORZOWSKIE ZDOBYCZE W MP W KAJAKARSTWIE:

AZS AWF:

złoto (9 razy) - K-2 500 m: Marcin Nickowski, Grzegorz Błęka; K-4 500 m: Karolina Naja, Agnieszka Kowalczyk, Paulina Wiewióra, Klaudia Szewczyk; C-2 500 m: Łukasz Woszczyński, Roman Rynkiewicz; K-2 500 m: Naja, Kowalczyk; sztafeta K-1 4x200 m: Naja, Kowalczyk, Wiewióra, Szewczyk; K-2 1000 m: Wiewióra, Kowalczyk; K-2 200 m: Błęka, Nickowski; K-2 200 m: Wiewióra, Kowalczyk; K-1 5 km: Kowalczyk.

srebro (5) - sztafeta C-1 4x200 m: Rynkiewicz, Jakub Koźbiał, Michał Hertel, Woszczyński; K-1 1000 m: Wiewióra; C-2 1000 m: Woszczyński, Rynkiewicz; C-4 1000 m: Hertel, Koźbiał, Woszczyński, Rynkiewicz; K-1 200 m: Naja.

brąz (4) - sztafeta K-1 4x200 m: Nickowski, Błęka, Jakub Cebula, Adam Bilewicz; K-4 1000 m: Nickowski, Błęka, Cebula, Bilewicz; C-2 500 m: Hertel, Koźbiał; C-2 200 m: Woszczyński, Rynkiewicz.

Admira:

srebro (3) - K-1 1000 m: Rafał Rosolski; K-4 1000 m: Rosolski, Arkadiusz Krajewski, Kamil Szostak, Jacek Skowroński; K-1 5 km: Krajewski;

brąz (1) - K-2 1000 m: Rosolski, Krajewski.