Olimpijski brąz dla Polski i Gorzowa! Kajakowa dwójka z Karoliną Nają na podium w Londynie! [ZDJĘCIA]

Czekaliśmy do ostatniego startu naszego reprezentanta, ale opłaciło się. Niemki, Węgierki i Polki! Karolina Naja z AZS AWF Gorzów i Beata Mikołajczyk z Kopernika Bydgoszcz o włos przed Chinkami. Jest brązowy medal! Dziewiąty krążek dla Polski podczas igrzysk w Londynie.
Polska kajakowa dwójka finał na 500 m zaczęła znakomicie. Niemki, Węgierki oraz biało-czerwona łódka szybko odpłynęły reszcie stawki. W połowie dystansu Naja i Mikołajczyk były na trzeciej pozycji, miały dziewięć dziesiątych sekundy przewagi nad Portugalkami. Dużo. W końcówce desperacko zaatakowały jednak Chinki. Zrobiło się naprawdę dramatycznie. Polki na szczęście odparły ten atak, były lepsze o zaledwie 136 tysięcznych sekundy! Jest medal!

Nasze dziewczyny musiały szybko pozbierać się po środowej, pechowej porażce w rywalizacji K-4. Tam już czwarte igrzyska z rzędu polska osada - w Londynie również z naszą Nają w składzie - zajęła czwarte miejsce, tym razem o ułamki sekundy za Białorusią. Pamiętaliśmy jednak o innej regule powtarzającej się na poprzednich igrzyskach - przegrywała czwórka, ale dwójka stawała na podium. W Sydney i Atenach mieliśmy brązowe krążki Beaty Sokołowskiej-Kuleszy z MKKS Gorzów z Anetą Konieczną, najpierw pływającą dla Gorzowa, a potem dla Poznania. Cztery lata temu srebro wywalczyły Konieczna i Mikołajczyk. - Nie udało się w czwórce, byłyśmy minimalnie gorsze od rywalek - mówiła w środę ze łzami, ale i złością w oczach Karolina Naja, przedstawicielka gorzowskiego klubu. - Trzeba się teraz zebrać i powalczyć razem z Beatą. Od pierwszych chwil pójdziemy na maksa. Tak aby na mecie niczego nie żałować.

Nie żałują i kończą dyskusję, czy 22-latka Naja, pochodząca z Tychów, od kilku lat pływająca i przebijająca się na światowy poziom w barwach AZS AWF, powinna zastąpić w dwójce borykającą się z kłopotami zdrowotnymi Konieczną. Przy dźwiękach utworu "Chariots of Fire" Vangelisa, ze znakomitego filmu "Rydwany ognia", który towarzyszy w Londynie wszystkim medalistom igrzysk, Naja i Mikołajczyk odbierają brązowe krążki, najcięższe medale w historii, jeśli chodzi o wagę, a dla polskich kajakarek bezcenne. Beata jest od Karoliny o pięć lat starsza. Ta obsada ma więc wszelkie dane, aby o najwyższe laury walczyć również w przyszłości. Także dla Gorzowa! Brawo! Jesteśmy z Was niezwykle dumni!

WYNIKI OLIMPIJSKIEGO FINAŁU K-2 NA 500 M:

1. Niemcy (Franziska Weber, Tina Dietze) 1.42,213, 2. Węgry (Katalin Kovacs, Natasa Douchev-Janics) 1.43,278, 3. Polska (Karolina Naja, Beata Mikołajczyk) 1.44,000, 4. Chiny 1.44,136, 5. Austria 1.44,785, 6. Portugalia 1.44,924, 7. Australia 1.46,290, 8. Serbia 1.48,941.