Próbują przebiec ponad 1700 kilometrów w 42 dni. Uda się?

Ekipa polskich ultra maratończyków po raz pierwszy w historii podejmuje wyzwanie: ustanowienia rekordu Polski i przebiegnięcia 42 maratonów w ciągu 42 dni. W Gorzowie już dzisiaj na stadionie Zamiejscowego Wydziału Kultury Fizycznej przebiegną swój dziewiętnasty z kolei maraton.
Kierownik i kapitan reprezentacji Polski w biegach ultra August Jakubik wraz z Mariuszem Szostakiem i Adamem Jagieło postanowili pobić rekord Polski i przebiec 42 maratony w 42 dni. Chłopaki mają zamiar przebiec maratony w czterdziestu miastach Polski. Impreza rozpoczęła się 23 czerwca w Rzeszowie, a zakończy 3 sierpnia w Katowicach. Zawodnicy założyli, że przebiegną każdy maraton w czasie nieprzekraczającym czterech godzin. Biegają codziennie. Do tej pory pokonali dystans ponad 720 km. Łącznie chcą przebiec ponad 1764 km.

Większość ich maratonów odbywa się na bieżniach lokalnych stadionów, gdzie ultra maratończycy codziennie pokonują 105,5 okrążenia. - Po pierwsze to poprzez te biegi chcieliśmy uczcić rocznicę 42 - lecia istnienia naszej uczelni [Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach - przyp. red.], a po drugie to świetne przygotowanie do startu w mistrzostwach świata w biegu 24 godzinnym, które we wrześniu odbędą się w Chorzowie - mówi August Jakubik, z którym skontaktowaliśmy się dosłownie 5 minut przed rozpoczęciem wczorajszego maratonu w Bydgoszczy. Jak się czujecie? Dacie radę wytrwać do końca? Pytamy. - Czujemy się fantastycznie. Nie opadliśmy z sił i myślę, że się uda. Już nie możemy się doczekać biegu w Gorzowie - mówił nam wczoraj Jakubik. Jak opowiadał miasta dostały informacje o planowanym biegu już w październiku. Do tej pory wszyscy przyjęli ich gościnnie i z entuzjazmem.

Gorzów też nie zamierza być gorszy. - Bieg w Gorzowie będzie 19 biegiem dla tych zawodników, jest to niecodzienna impreza, dlatego też uznaliśmy, że samo uczestnictwo i przyglądanie się to zbyt mało dla tak ważnego wydarzenia. Postanowiliśmy, że zorganizujemy imprezy towarzyszące, dla dzieci zabawy i zawody lekkoatletyczne - mówi Tomasz Kucharski dyrektor Wydziału Sportu w Gorzowie. Maratończycy przyjadą do naszego miasta już o godz. 9, a dwie godziny później na stadionie Zamiejscowego Wydziału Kultury Fizycznej rozpoczną maraton. W pierwszych dwóch okrążenia towarzyszyć im będą dzieci i młodzież w asyście gorzowskiej legendy biegów przełajowych Zbigniewa Petriego. W tym czasie jak maratończycy będą pokonywać kolejne kilometry, na płycie boiska rozgrywać się będzie mini turniej piłki nożnej dziewcząt, oraz zabawy sprawnościowe dla dzieci i młodzieży. Bieg ma się zakończyć około 15. Wieczorem maratończycy będą zwiedzać bulwar oraz zainteresowanym opowiadać o swoich wyczynach. W czwartek wcześnie rano wyjadą do Stargardu Szczecińskiego na swój 20 już bieg.